Energia z duńskich wiatraków popłynie do Holandii

Energia z duńskich wiatraków popłynie do Holandii
Fot. TenneT

Trwa budowa podmorskiego kabla, który połączy systemy elektroenergetyczne Danii i Holandii. To ważny krok w kierunku integracji europejskich sieci oraz budowy bardziej elastycznego systemu energetycznego, bazującego na odnawialnych źródłach energii.

Kolejny podwodny kabel połączy europejskie kraje, zwiększając ich bezpieczeństwo energetyczne i umożliwiając większe wykorzystanie nadwyżek energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych – w tym przypadku duńskich wiatraków, z których generacja niejednokrotnie przekracza całkowite zapotrzebowanie na energię Danii.

Podmorski kabel o długości 325 km połączy duński system przesyłowy (w Endrup) i holenderskim (w Eemshaven), a jego moc sięgnie 700 MW (320 kV DC).

REKLAMA

Operatorzy duńskiego i holenderskiego systemu przesyłowego – TenneT i Eneginet.dk – właśnie doprowadzili kabel do holenderskiego wybrzeża. Przesył energii na pełną skalę ma być możliwy w trzecim kwartale przyszłego roku.

Wartość projektu o nazwie COBRAcable, którego koszty poniosą TenneT i Energinet.dk, szacuje się na 621 mln euro. W finansowanie tego przedsięwzięcia włączyła się Komisja Europejska, przeznaczając na ten cel 86 mln euro.

Początkowo energia powinna płynąć głównie z Danii, gdzie energetyka wiatrowa odpowiada w skali roku już za około połowę wytwarzania i gdzie pojawiają się okresy, w których wiatraki produkują więcej energii niż potrzebują Duńczycy.

REKLAMA

Udział energii wiatrowej w holenderskim miksie energetycznym pozostaje niski, sięga około 2 proc., jednak Holendrzy mają w planach do roku 2030 uruchomienie wiatraków o łącznej mocy 11 GW, które staną głównie na morzu.

Po zrealizowaniu tych inwestycji Holandia może prześcignąć, jeśli chodzi o potencjał energetyki wiatrowej, Danię, w której obecnie działają farmy wiatrowe o łącznej mocy niemal 6 GW i w której planowane są co prawda nowe, ogromne inwestycje, ale łączna moc wiatraków nie powinna już tam raczej dobić do poziomu, który chcą mieć Holendrzy.

Obecnie Holandia posiada już podmorskie połączenia energetyczne z Norwegią i Wielką Brytanią. W pierwszym przypadku w ramach projektu o nazwie NorNed uruchomiono kabel o długości 580 km i mocy 700 MW. Drugie połączenie, BritNed, posiada moc 1 GW, a długość podmorskiego kabla sięga 260 km.  

Holenderski operator systemu przesyłowego TenneT, obsługujący również sieć przesyłową północno-zachodnich Niemiec, jest obecnie również w trakcie budowy kabla o mocy 1,4 GW, który połączy systemy energetyczne Niemiec i Norwegii. Uruchomienie połączenia o nazwie NordLink zaplanowano na 2020 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o