Nowy projekt MC2 Energy i Taurona w obszarze blockchain

Nowy projekt MC2 Energy i Taurona w obszarze blockchain
Anna Streżyńska. Fot. KPRM, flickr cc

Tauron pracuje nad biznesowym wykorzystaniem technologii blockchain w elektromobilności. W ramach programu „Pilot Maker Elektro ScaleUp” zamierza przetestować na swojej infrastrukturze autorskie rozwiązanie MC2 Energy, startupu stworzonego przez b. minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Blockchain tworzy łańcuch danych rozproszonych po różnych bazach. Każda zmiana tak zapisanych informacji wymaga uzgodnienia z wszystkimi ogniwami. Gwarantuje to dużą odporność na działania hackerskie. Nie ma bowiem jednego centrum operacyjnego, które byłoby narażone na atak. Dlatego technologia blockchain budzi zainteresowanie firm energetycznych.

– Dostrzegamy drzemiący w niej potencjał automatyzowania wielu procesów  od rozliczeń prosumenta, przez zarządzanie dostawami prądu, po śledzenie źródeł pochodzenia energii. Tauron, jako lider innowacji wśród spółek energetycznych w Polsce, nie może przejść obojętnie wobec takiej szansy. Umożliwia ona obniżenie kosztów z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Nasz ekosystem innowacji potrafi identyfikować, testować, wdrażać i wspierać inwestycyjnie przełomowe rozwiązania w energetyce. Chciałbym, aby Tauron i mój zespół jako pierwszy skutecznie stworzył opłacalny model oparty na blockchain i zapewnił skalę temu przedsięwzięciu – mówi Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia.

REKLAMA

MC2 Energy ma dostarczyć Grupie Taurona oparte na blockchain rozwiązania dla elektromobilności.

Zastosowanie technologii blockchain w procesie ładowania pojazdów elektrycznych przynosi, przez automatyzację dostawy i rozliczeń, ułatwienia zarówno dla klientów końcowych, jak i dla profesjonalnych uczestników procesu: dostawcy energii, właściciela gruntu, właściciela ładowarki, operatora ładowarki, operatora płatności i innych – wyjaśnia Anna Streżyńska, prezes MC2 Energy, spółki specjalizującej się w zastosowaniach blockchain w energetyce.

MC2 Energy został wybrany do pilotażu w programie „Pilot Maker Elektro ScaleUp”, którego celem jest wdrożenie 23 innowacji dla elektromobilności.

REKLAMA

Torujemy drogę liderom innowacji. Poszukujemy nowatorskich rozwiązań, które odpowiadają potrzebom naszych partnerów, takich jak Grupa Tauron, PKN Orlen, Synerise, Larq czy Carrefour Polska. MC2 Energy zaoferowało technologię, dzięki której Grupa Tauron zbuduje bezpieczny system rozliczeń z wieloma podmiotami zaangażowanymi w świadczenie usług elektromobilności. To jedno z wyzwań biznesowych, które firma zdefiniowała w ramach Pilot Maker Elektro ScaleUp. Wdrożenie rozwiązań proponowanych przez MC2 Energy przyniesie wiele korzyści użytkownikom systemu elektromobilności, w tym kierowcom pojazdów elektrycznych – mówi Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers, operatora Pilot Maker Elektro Scaleup.

W ramach akceleracji w programie „Pilot Maker Elektro ScaleUp” MC2 Energy może liczyć na 550 tys. zł dotacji z funduszy europejskich na rozwój oferowanej technologii. Firma będzie też mogła przetestować rozwiązanie na infrastrukturze Grupy Tauron i uzyskać dostęp do jej bazy klientów.

Program „Pilot Maker Elektro ScaleUp” jest finansowany z Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój”, poddziałanie 2.4.1 „Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB”. Więcej informacji na temat założeń tego programu można znaleźć na stronach www.poir.parp.gov.pl/elektroscaleup oraz www.pilotmaker.pl.

Więcej na temat możliwości zastosowania blockchain w energetyce w rozmowie Gramwzielone.pl z dr Maciejem Kaweckim, dyrektorem Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji: O tym trzeba pamiętać, wdrażając blockchain w energetyce (rozmowa).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o