C. Hedegaard przed COP-19: biznes rozumie potrzebę walki ze zmianami klimatu

C. Hedegaard przed COP-19: biznes rozumie potrzebę walki ze zmianami klimatu
Connie Hedegaard, TheClimateGroup flickr cc-by

{więcej}Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaerd, która uczestniczyła w warszawskiej konferencji PreCOP poprzedzającej szczyt klimatyczny ONZ COP-19, oceniła, że działania mające na celu walkę ze zmianami klimatu zyskują poparcie biznesu. 

Hedegaard, powołując się na wyniki ostatnio opublikowanego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w którym oszacowano, że prawdopodobieństwo wpływu działalności ludzi na zmiany klimatyczne wynosi 95%, wezwała do pilnych działań mających na celu ograniczanie emisji CO2. 

– Biznes rozumie nasze wysiłki w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ale oczekuje rozwiązań globalnych – mówiła komisarz. To zrozumiałe, bo biznes działa globalnie i chce, żeby na całym świecie warunki prowadzenia interesów były takie same dla wszystkich – Polska Agencja Prasowa cytuje Connie Hedegaard. 

REKLAMA
REKLAMA

Unijna komisarz ds. zmian klimatu podała przykład branży lotniczej, która – za pośrednictwem Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego ICAO – poparła stworzenie globalnego systemu ograniczania emisji CO2, który mógłby obowiązywać od 2020 r. Hedegaard dodała, że stanowisko ICAO nie byłoby możliwe, gdyby nie wysiłki Brukseli. 

Hedegaard oceniła też, że unijne stanowisko na szczycie klimatycznym w Warszawie, który odbędzie się w dniach 11-22 listopada, powinno zostać wypracowane do 14 listopada, a Bruksela oczekuje, że uczestnicy COP-19 zadeklarują gotowość do zawarcia globalnego porozumienia klimatycznego podczas kolejnej konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Paryżu w 2015 r. 

Komisarz UE podkreśliła ponadto, że Unia Europejska będzie dążyć do przyjecia swoich celów redukcji emisji CO2 do roku 2030 i oceniła je jako „element przewidywalności, której tak oczekują inwestorzy i sektor energetyczny na czas po roku 2020”. 
gramwzielone.pl