Cena energii w Niemczech znowu wzrośnie przez OZE

Cena energii w Niemczech znowu wzrośnie przez OZE
Thomas Wolf (Der Wolf im Wald) - wikimedia cc-by-3.0

{więcej}W przyszłym roku niemieccy konsumenci znowu odczują wzrost kosztów dopłat do produkcji zielonej energii. 

W przyszłym roku wysokość tzw. opłaty EEG, czyli uwzględnionej w taryfie za energię ceny, jaką odbiorcy energii w Niemczech ponoszą pokrywając koszty dopłat do energii odnawialnej, wzrośnie do poziomu 6,24 eurocentów/kWh z obecnych 5,27 eurocentów/kWh.

REKLAMA

Jak informuje Polska Agencja Prasowa powołując się na wyliczenia niemieckiej telewizji ZDF, w efekcie podwyżki opłaty EEG przeciętne gospodarstwo domowe w przyszłym roku wyda na energię przynajmniej ok. 70 euro więcej niż w tym roku. 

REKLAMA

W przyszłym roku łączna wartość subsydiów do zielonej energii w Niemczech może przekroczyć 21 mld euro, a  do tej pory ich wartość sięgnęła już 100 mld euro. System dopłat do OZE za naszą zachodnią granicą został uruchomiony w 2000 r. 

Tymczasem hurtowe ceny energii elektrycznej w Niemczech spadają właśnie w związku ze wzrostem podaży energii powstającej na skutek rosnącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Na koniec obecnej dekady cel Niemiec w zakresie konsumpcji energii ze źródeł odnawialnych wynosi 35%, a na rok 2050 – 80%. 
gramwzielone.pl