W. Cetnarski, PSEW: systemy aukcyjne hamują koniunkturę na rynkach OZE

W. Cetnarski, PSEW: systemy aukcyjne hamują koniunkturę na rynkach OZE
Wojciech Cetnarski, prezes PSEW. Foto: Newseria

{więcej}Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, skomentował założenia systemu aukcyjnego, który ma się znaleźć w nowym projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. 

Wojciech Cetnarski przemiawiając podczas X Kongresu Nowego Przemysłu poddał w wątpliwość sens wdrożenia aukcji jako mechanizmu wsparcia dla polskiego rynku energii odnawialnej. Przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej ocenił, że system aukcji może prowadzić do „schładzania” koniunktury na rynku i nie sprawdza się tam, gdzie istnieje potrzeba rozwoju nowych mocy. 

REKLAMA

Prezes PSEW powołał się na doświadczenia Holandii, która już wcześniej wdrożyła system aukcyjny, i podkreślił, że kraj ten nie będzie w stanie zrealizować swojego celu w zakresie określonego udziału OZE na rok 2020.

REKLAMA

– W ubiegłym roku w Holandii ogłoszono, że w związku z tym, że nie ma inwestycji, budżet jaki rząd zamierza przeznaczyć na aukcje zostaje zwiększony o 100 proc. Z tego widać jak trudny jest to system i jak wielu interwencji potrzebuje żeby zaczął funkcjonować. Do tej pory Holendrom się to nie udało, a system prawny w jakim funkcjonują jest bardziej stabilny od naszego – wnp.pl cytuje Wojciecha Cetnarskiego. 

Z kolei jako przykład schładania koniunktury prezes PSEW podał Włochy, które nie będą mieć problemu z realizacją swojego celu OZE na 2020 r. i wprowadziły system aukcji, aby zagospodarować dostępne jeszcze na rynku moce. – Włoski rząd wyraźnie stwierdził, że wystarczy im już energii odnawialnej. Zostało ostatnie 1500 MW do wybudowania w technologii wiatrowej. Na takie kwoty będzie aukcja po 500 MW rocznie przez 3 lata – wnp.pl cytuje Wojciecha Cetnarskiego. 
gramwzielone.pl