Wkrótce giełdowy debiut Energi

Wkrótce giełdowy debiut Energi
Energa press

{więcej}Koncern energetyczny Energa zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych jeszcze w tym kwartale. Resort skarbu podał szczegóły oferty, a spółka czeka jeszcze na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego. 

Skarb Państwa, większościowy udziałowiec Energi, za pośrednictwem IPO chce sprzedać należące do niego 34,18% kapitału spółki. W sumie oferta obejmie 141.522.067 akcji należących do państwa. Jak informuje „Puls Biznesu”, bank UniCredit wycenił wartość spółki na 6,5-9 mld zł. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, oferta będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych uprawnionych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. W przeprowadzeniu oferty publicznej udział wezmą biura maklerskie czołowych banków z Polski (m.in. PKO BP, Alior, BRE Bank, BOŚ) i zagranicznych (m.in. portugalski Banco Espirito Santo, Bank of America Merrill Lynch, Citi i Uni Credit). 

REKLAMA
REKLAMA

Energa to największy operator systemu dystrybucyjnego w Polsce, dystrybuujący energię do 2,9 mln klientów końcowych. Mający siedzibę w Gdańsku koncern to także jeden z największych producentów energii odnawialnej. W ubiegłym roku Energa wytworzyła 36% zielonej energii wyprodukowanej w naszym kraju – za pośrednictwem swoich 46 elektrowni wodnych, trzech farm wiatrowych i instalacji biomasowych. 

Całkowita moc źródeł wytwórczych Energi to 1,3 GW. W ubiegłym roku spółka wytworzyła 4,1 TWh energii brutto. W 2012 r. Grupa sprzedała odbiorcom końcowym 20,5 TWh energii, a na rynku hurtowym – 7,8 TWh. W pierwszych trzech kwartałach br. Energa sprzedała na rynku detalicznym 13,6 TWh, a na rynku hurtowym – 9,1 TWh. W tym czasie Grupa Energa wytworzyła 3,8 TWh energii elektrycznej. 

W 2012 roku przychody Energi wyniosły 11,2 mld zł, a zysk netto – 456 mln zł. W pierwszych 9 miesiącach tego roku było to odpowiednio 8,5 mld zł i 598 mln zł. 

„Puls Biznesu” komentuje, że Energa jest postrzegana przez inwestorów jako niewymagająca wielkich inwestycji i gwarantująca stabilne zyski. Według analityków cytowanych przez „PB”, inwestorzy pozytywnie oceniają stabilne wyniki segmentu dystrybucji, a także brak planów budowy węglowych mocy wytwórczych.
gramwzielone.pl