Elektrownie węglowe i gazowe w Niemczech coraz mniej opłacalne

Elektrownie węglowe i gazowe w Niemczech coraz mniej opłacalne
foto: RWE press

{więcej}RWE zakończył ubiegły rok stratą w wysokości 2,8 mld euro. Za ten wynik odpowiada odpis w wysokości 4,8 mld euro dotyczący należących do niemieckiego koncernu energetycznego elektrowni węglowych i gazowych.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wyniki spółki w sektorze energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych spadły o 58 proc. do 1,4 mld euro, za co odpowiada głównie koszt zakupu pozwoleń na emisję CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami (ETS).  

Drugi po E.ON największy koncern energetyczny w Niemczech zamknął ostatnio kilka elektrowni węglowych ze względu na ich nieopłacalność, a produkcja energii elektrycznej przez niemiecki koncern spadła o 5 proc. do 217 mld kWh. Kierownictwo spółki zapowiedziało kolejne zamknięcia swoich konwencjonalnych elektrowni.

REKLAMA
REKLAMA

Jak podkreśla PAP, RWE boryka się, podobnie jak cała branża, ze znacznym spadkiem giełdowych cen energii elektrycznej i z niewielkim wykorzystaniem potencjału elektrowni gazowych i węglowych. Dlatego RWE domaga się wsparcia dla tego rodzaju instalacji z budżetu federalnego. 

Z powodu strat RWE zamierza zmniejszyć o połowę dywidendę za rok 2013 do jednego euro za akcję, a także planuje redukcję etatów o 3900 do 66300.

gramwzielone.pl