
Propozycja rządu: energetyka pomoże górnictwu
W rządzie trwa burza mózgów jak uratować nierentowne górnictwo. Najnowszy pomysł – wzrost cen węgla dzięki kontraktom długoterminowym spółek węglowych i energetyki.
W rządzie trwa burza mózgów jak uratować nierentowne górnictwo. Najnowszy pomysł – wzrost cen węgla dzięki kontraktom długoterminowym spółek węglowych i energetyki.
Udział przemysłu w finansowaniu badań i rozwoju wciąż jest niski, co obniża jego konkurencyjność na arenie międzynarodowej. Nakłady firm na ten cel jednak szybko rosną – podkreśla Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)...
Unijna polityka klimatyczna i energetyczna nie pozostawia dziś złudzeń na temat konieczności zmiany systemu zarządzania energią i funkcjonowania nie tylko przemysłu, ale i całych miast. Rozwiązaniem tego problemu jest tworzenie inteligentnych systemów zarządzania tzw...
Pomimo spadku wyniku operacyjnego EBIT i przychodów segmentu detalicznego w pierwszym półroczu PGE zapowiada walkę o klientów. Choć już i tak niskie marże będą jeszcze bardziej spadać w miarę wzrostu konkurencji, spółka chce atrakcyjną ofertą pozyskiwać nowych klientów i co najmniej utrzymać wolumen sprzedaży.
– Województwo pomorskie, ze względu na uwarunkowania geograficzne jest naturalnym liderem w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych – powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk do uczestników Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej w Gdańsku.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando ocenił, że obecnie realizowane inwestycje w nowe moce energetyczne pozwolą na utrzymanie bezpieczeństwa polskiego systemu elektroenergetycznego. Opóźnienia mogą jednak grozić black-outem.
W I półroczu 2014 r. w Polsce przybyło 200 mikroinstalacji fotowoltaicznych. W sumie ich liczba w naszym kraju wzrosła do 239.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju chce inwestować na polskim rynku rocznie do 600 mln euro – głównie w obszarze energetyki odnawialnej.
Na razie po dofinansowanie w ramach programu „Prosument” mogą ubiegać się tylko gminy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Wnioski o dofinansowanie z „Prosumenta” złożyło do tej pory 8 gmin, a bliskie podpisania umów w tej sprawie są 4 wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.
Chcemy Unii Energetycznej i wolnego rynku, ale w rzeczywistości bronimy państwowych monopoli. Ile polityki stoi za połączeniami energetycznymi Polski z sąsiadami, które umożliwiłyby import taniej energii?
Spotkania kooperacyjne zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągają uwagę wielu przedsiębiorców. Nic dziwnego, takie rozmowy to szybka i łatwa metoda nawiązywania kontaktów biznesowych...
Zwiększenie do poziomu 20 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 2020 roku będzie dla Polski dużym wyzwaniem...
W wywiadzie dla radiowej „Trójki” prezes Energi Mirosław Bieliński wskazał na potrzebę zmiany zasad sprzedaży energii przez operatorów dużych farm wiatrowych, wskazując, że obecnie funkcjonujący obowiązek odkupowania zielonej energii po cenie gwarantowanej jest dla jego firmy bardzo niekorzystny.
W tym roku w Afryce ma powstać ok. 1,8 GW elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii. To więcej niż powstało na tym kontynencie przez ostatnie 14 lat.
Do konsultacji trafił właśnie projekt specustawy węglowodorowej. Ma ona uprościć procedury administracyjne związane z poszukiwaniem, wydobywaniem i przesyłaniem gazu łupkowego.