24 polskie miasta rywalizują o tytuł ECO-MIASTA

24 polskie miasta rywalizują o tytuł ECO-MIASTA
Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce, na konferencji ECO-MIASTO 2014

Które polskie miasta najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju? Jakimi projektami mogą się pochwalić? Już 4 listopada poznamy laureatów drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO. W tym roku do rywalizacji o miano najbardziej ekologicznych aglomeracji zgłosiły się 24 miasta z 10 województw. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w trzech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków i gospodarka odpadami.

Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

Cieszy, że podobnie jak w pierwszej edycji, także w tym roku do konkursu ECO-MIASTO zgłosiło się tak wiele polskich miast. Wszystkie nadesłane formularze świadczą o świadomej i odpowiedzialnej postawie samorządów w kwestiach zrównoważonego rozwoju i pokazują troskę o stan środowiska oraz jakość życia mieszkańców – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

REKLAMA

Miasta biorące udział w edycji ECO-MIASTO 2014 (w kolejności alfabetycznej): Będzin, Bydgoszcz, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Jelenia Góra, Kraków, Legnica, Lublin, Malbork, Nowy Dwór Mazowiecki, Piastów, Płońsk, Poznań, Puławy, Rzeszów, Słupsk, Toruń, Wąbrzeźno, Wołomin, Zabrze. Najwięcej miast pretenduje do zwycięstwa w kategorii gospodarka odpadami – ich liczba wynosi 16, w kategorii efektywność energetyczna budynków zgłosiło się 8 miast, natomiast o tytuł eco-miasta w kategorii mobilność zrównoważona rywalizuje 7 miast. Kraków i Toruń zgłosiły się we wszystkich trzech kategoriach konkursowych, natomiast trzy miasta wystartują w dwóch kategoriach: Bydgoszcz w gospodarce odpadami i efektywności energetycznej budynków, Piastów w gospodarce odpadami i mobilności zrównoważonej oraz Rzeszów w mobilności zrównoważonej i efektywności energetycznej budynków.

REKLAMA

Do konkursu ECO-MIASTO 2014 samorządy zgłaszały projekty w 3 kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków oraz gospodarka odpadami. Startujące miasta są podzielone dodatkowo na dwie kategorie, uwzględniające ich wielkość – poniżej 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. Jury w swojej ocenie bierze pod uwagę realne osiągnięcia samorządów, plany na najbliższe lata, zaangażowanie w proekologiczne konsultacje społeczne, a także innowacyjność wprowadzanych w życie projektów. Projekty oceni grono ekspertów, w którego skład wchodzą  specjaliści w każdej z kategorii konkursowych. Będą to m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, jak również naukowcy i dziennikarze.

Laureatami konkursu będzie 6 miast, po 2 w każdej kategorii, w zależności od wielkości. Zwycięzcy w dwóch kategoriach, poza prestiżowymi statuetkami i publicznym uznaniem dla prowadzonych działań, otrzymają: samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca (kategoria mobilność zrównoważona) oraz dwudniową wizytę w Centrum Innowacji Saint-Gobain DomoLab w Paryżu dla 2 przedstawicieli nagrodzonych miast (kategoria efektywność energetyczna budynków). Ponadto firma Schneider Electric ufundowała nagrodę dla miasta z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys., które zwycięży w kategorii efektywność energetyczna budynków. Dla szkoły wybranej przez laureata firma przygotuje projekt systemu sterowania oświetleniem i ogrzewaniem oraz wyposaży obiekt w urządzenia tego systemu. Dodatkowo po modernizacji budynku i wykonaniu instalacji tego systemu przez szkołę, Schneider Electric zapewni wsparcie inżynierskie potrzebne do prawidłowego jego uruchomienia.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 4 listopada na uroczystej gali w Ambasadzie Francji.

ECO-MIASTO