REKLAMA
 
REKLAMA

Mazowiecki program ochrony powietrza do poprawy

Mazowiecki program ochrony powietrza do poprawy
Unsplash - Dusan Ristic

Jak podaje Polski Alarm Smogowy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę na zakaz palenia w kominkach w dni smogowe, określony w mazowieckim programie ochrony powietrza (POP).

Skargę na tzw. plan działań krótkoterminowych, który jest częścią programu, złożył mieszkaniec województwa mazowieckiego. Poparły ją m.in. Cech Zdunów Polskich, a także stowarzyszenie branżowe Kominki i Piece. Skarga dotyczyła zakazu spalania biomasy drzewnej w kominkach i piecykach, które nie są jedynym źródłem ogrzewania, w te dni, w których występują wysokie poziomy zanieczyszczenia powietrza.

Uzasadnienie, które przedstawił sąd, sprowadza się do tego, że władze województwa powinny zaostrzyć regulację i dla gospodarstw, które mają więcej niż jedną instalację grzewczą wprowadzić zakaz palenia w dni smogowe nie tylko biomasą, ale także węglem.

REKLAMA

Tak wyrok sądu komentuje radca prawny Miłosz Jakubowski z Frank Bold, który reprezentuje Stowarzyszenie Lepsze Miejsce,  będące uczestnikiem postępowania na prawach strony:

To dosyć nieoczywiste rozstrzygnięcie. Z jednej strony wydaje się niekorzystne dla województwa i strony społecznej, bo uwzględnia skargę na zakaz palenia biomasy drzewnej w dni smogowe w kominkach i piecach, które nie stanowią jedynego źródła ciepła w danym domu. Ale uważne wysłuchanie uzasadnienia wyroku prowadzi do przeciwnych wniosków niż te, które zapewne chciałby wyciągnąć skarżący i wspierający go przedstawiciele branży kominkowej

REKLAMA

W ustnym uzasadnieniu sąd nie zgodził się ze stwierdzeniami skarżących, jakoby nowoczesne kominki nie powodowały zanieczyszczenia środowiska. Jako jedyną przyczynę unieważnienia zaskarżonej części programu ochrony powietrza sąd podał to, że w sposób nieuzasadniony różnicuje ona sytuację osób, które spalają biomasę drzewną od tych, które w tym samym celu spalają węgiel.

Zdaniem sądu niezrozumiałe jest to, że jeżeli dodatkowe źródło ciepła opalane jest węglem, to można z niego korzystać również w dni smogowe, podczas kiedy w tej samej sytuacji nie można skorzystać z kominka na biomasę. Tak więc sąd nie zakwestionował zasadności wprowadzania ograniczeń dla spalania biomasy, tylko wytknął brak podobnego zakazu dla węgla. Prowadzi to do wniosku, że zdaniem sądu przepisy mazowieckiego POP powinny być surowsze i w przypadku dodatkowych źródeł grzewczych powinny obejmować również spalanie węgla, a nie tylko biomasy – tłumaczy mec. Jakubowski.

Wyrok nie jest prawomocny, przysługuje od niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do czasu uprawomocnienia się wyroku POP obowiązuje bez zmian.

W województwie mazowieckim nadal występują przekroczenia poziomów dopuszczalnych i docelowych zanieczyszczeń powietrza, nie mówiąc już o znacznie bardziej rygorystycznych wytycznych WHO. Przekłada się to na tysiące zachorowań i przedwczesnych zgonów mieszkańców regionu. Jakość powietrza ulega na szczęście stopniowej poprawie, co jest w dużej mierze zasługą przyjętych w ostatnich latach aktów prawa miejscowego – uchwały antysmogowej i POP-u. Wyrok sądu wskazuje, że przepisy antysmogowe w województwie należy zaostrzyć. Dobrą okazją do tego będzie aktualizacja Programu ochrony powietrza, która jest obecnie opracowywana przez władze regionalne – podkreślił Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA