REKLAMA
 
REKLAMA

Znamy lidera programu Czyste Powietrze. Nowy raport PAS

Znamy lidera programu Czyste Powietrze. Nowy raport PAS
Fot. Pixabay - Manfred Antranias Zimmer

W najnowszym raporcie Polski Alarm Smogowy (PAS) podaje, w jakich gminach w 2023 roku złożono najwięcej wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Liderem w walce ze smogiem z wykorzystaniem dofinansowania z programu Czyste Powietrze okazało się Mazowsze, gdzie liczba wniosków o dotacje na wymianę starego kotła i termomodernizację budynku przekroczyła 27 tys. Na drugim miejscu uplasowało się województwo śląskie (około 25 tys. wniosków), a podium zamyka Małopolska (około 23 tys.)

Piotr Siergiej, rzecznik PAS, zwraca uwagę, że w styczniu 2023 r. w życie weszły zmiany w programie Czyste Powietrze. Obowiązują między innymi nowe, wyższe kwoty dotacji.

REKLAMA

– Postanowiliśmy sprawdzić efekty i to, gdzie najszybciej likwidowane są kopciuchy. Okazało się, że w ubiegłym roku to mieszkańcy województwa mazowieckiego wykazali się najwyższą aktywnością  – komentuje Piotr Siergiej,

lista 30 najaktywniejszych gmin w Polsce w programie Czyste Powietrze w 2023
Źródło: PAS

Mniejszym gminom łatwiej

Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że w pierwszej trzydziestce najbardziej aktywnych gmin w Polsce (według liczby wniosków w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych) aż 12 pochodzi z Mazowieckiego. Na pierwszym miejscu uplasowała się mazowiecka gmina Radzanów. W ubiegłym roku złożono w niej 116 wniosków o dotację na wymianę kopciucha lub termomodernizację. Stanowi to 1/8 domów jednorodzinnych w całej gminie.

PAS zwrócił się do Urzędu Gminy w Radzanowie z pytaniem, jak udało im się osiągnąć tak dobry wynik.

REKLAMA

– Okazuje się, że specyfika małej miejscowości pozwala łatwiej dotrzeć do mieszkańców. Oprócz funkcjonowania punktu gminnego i udzielania pomocy przy wypełnianiu wniosków pracownicy urzędu gminy przypominają o dotacjach przy każdej możliwej okazji, jak zebrania wiejskie, imprezy plenerowe, pikniki, rady sołeckie. Dodatkowo w małej społeczności ważną rolę odgrywa wymiana doświadczeń pomiędzy sąsiadami – podkreśla Piotr Siergiej.

Od stycznia 2028 r. w sześciu powiatach wokół Warszawy wejdzie w życie zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych. Ważne jest zatem utrzymanie wysokiego tempa wymiany kotłów.

„Warszawski obwarzanek” ciągle kopci

Polski Alarm Smogowy zwrócił uwagę na bardzo słaby wynik tzw. warszawskiego obwarzanka, w którym – podobnie jak w całym województwie – obowiązuje zakaz użytkowania kopciuchów. Na blisko 40 tys. domów, w których nadal korzysta się z nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, w programie Czyste Powietrze złożono tylko 3447 wniosków. Najwięcej wniosków wpłynęło w gminach Wiązowna, Halinów i Góra Kalwaria, jednak ich liczba nie przekroczyła 200.

Mapa "warszawskiego obwarzanka" - liczba wniosków w programie Czyste Powietrze w 2023
Źródło: PAS

Według PAS takie wyniki mogą wynikać z faktu, że większość gmin w aglomeracji warszawskiej ma własne programy, w których można otrzymać dotację do wymiany kotła, i tam trafiają wnioski mieszkańców. Organizacja przypomina, że w programie Czyste Powietrze można jednak dodatkowo otrzymać także dotację na ocieplenie ścian i stropów oraz wymianę okien i drzwi. Podkreśla, że ocieplenie budynków w połączeniu z wymianą starego kotła pozwoli uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie.

Pełny ranking przygotowany przez Polski Alarm Smogowy, Bank Światowy i NFOŚiGW dostępny jest tutaj.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA