Narodowy Program Antysmogowy. Nowa inicjatywa PSL

Narodowy Program Antysmogowy. Nowa inicjatywa PSL
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PSL

Dofinansowanie do wymiany pieców i ogrzewania, zakaz palenia odpadami i montażu instalacji niespełniających norm bezpieczeństwa, budowa wież antysmogowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne założenia przygotowanego przez PSL Narodowego Programu Antysmogowego, którego założenia ludowcy zaprezentowali dzisiaj w Krakowie.

Smog nie jest zagrożeniem teoretycznym, jak uważa minister zdrowia. Przeciwnie, zagraża życiu i zdrowiu milionów Polaków. PSL nie pozwoli rządowi PiS od problemu smogu uciec. Spotykamy się w Krakowie, bo smog kojarzony jest z naszym miastem. Niesłusznie, bo to nie tylko problem krakowski, ale dotyczy już niemal całej Polski – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Krakowie.

PSL przypomina, że według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do przedwczesnej śmierci 48 tys. Polaków. To 15 razy więcej niż ofiar wypadków drogowych w naszym kraju. – Żyjemy średnio aż o 9 miesięcy krócej tylko dlatego, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 znajdują się w Polsce – podkreśla PSL.

REKLAMA

Odpowiedzialność za walkę ze smogiem nie może spoczywać wyłącznie na samorządach. Musi się w nią włączyć polski rząd – apelował Kosiniak-Kamysz, przedstawiając założenia Narodowego Programu Antysmogowego przygotowanego przez PSL. 

Narodowy Program Antysmogowy zakłada wprowadzenie restrykcyjnych norm unijnych dla pyłów PM2,5 i PM10 – średnioroczny 25 μg/m3 dla PM2,5 oraz dobowy 50 μg/m3 i średnio-roczny 40 μg/m3 dla PM10; dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości do 75 proc. kosztów oraz 100 proc. po spełnieniu kryterium dochodowego, czy dofinansowanie do ogrzewania przez 2 lata od wymiany starych instalacji.

Wśród postulatów PSL jest również rozwój miejskich elektrociepłowni dzięki 2-letnim dopłatom do rachunków za ogrzewanie, a także wprowadzenie norm dla pieców grzewczych oraz zakaz instalacji urządzeń, które ich nie spełniają.

REKLAMA

PSL postuluje ponadto zakaz palenia w piecach odpadami (flotem, mułem węglowym) oraz mokrym węglem, a za stosowanie takiej praktyki grozić mają wysokie kary finansowe.

Ludowcy wskazują ponadto na konieczność rozwoju prosumenckich odnawialnych źródeł energii.

Koszty ogrzewania domów stanowią duże obciążenie dla gospodarstw domowych. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwoliłoby obniżyć domowe rachunki. Główną barierą są wciąż wysokie koszty inwestycji. Bez dofinansowania ze środków publicznych do OZE (dopłat oraz ulg podatkowych) nie uda nam się wygrać walki ze smogiem – komentuje PSL.

Wśród przedstawionych dzisiaj pomysłów jest również budowa wież antysmogowych finansowana z budżetu NFOŚiGW, dopłaty do aut elektrycznych, a także rozwój ekologicznego transportu miejskiego również w mniejszych miejscowościach dzięki finansowaniu przez NFOŚiGW wkładu własnego dla samorządów do projektów unijnych.

PSL postuluje ponadto m.in. budowę nowych stacji pomiarowych badających zanieczyszczenie powietrza oraz inwestycje w mobilne urządzenia pomiarowe.

red. gramwzielone.pl