Rząd rozpoczął realizację programu „Smog Stop”

Rząd rozpoczął realizację programu "Smog Stop"
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował w niedzielę w Rzozowie w gminie Skawina w woj. małopolskim program „Stop Smog” i spotkał się z pierwszymi beneficjentami tego projektu. W rozpoczętym w ubiegłym miesiącu naborze do innego programu antysmogowego „Czyste powietrze” zgłoszono już ponad 5 tys. aplikacji.

„Stop Smog” to pilotażowy projekt termomodernizacji budynków oraz wymiany źródeł ciepła w kilkudziesięciu polskich miastach, które znalazły się na stworzonej przez WHO liście 50. miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W tym roku na tej liśćie znalazło się 36 polskich miast.

Planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców w ramach programu „Stop Smog” będzie zadaniem gminy. Pieniądze w pierwszej kolejności trafią do miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców, a beneficjenci mogą liczyć na 90, a nawet 100 proc. dofinansowania ociepleń budynków.

REKLAMA

Na program „Stop Smog” zostanie przeznaczone z budżetu państwa 883,2 mln zł, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponadt 700 mln zł ma pochodzić z opłaty recyklingowej, czyli opłaty ponoszonej przez sieci handlowe za wydawanie toreb foliowych. W latach 2019-2020 na pilotaż zostanie przeznaczone 180 mln zł, a w latach 2021-2024 dodatkowo 703,20 mln zł.

Powiedzieliśmy, że zrobimy ten program i rozpoczęliśmy realne działania czyli po pierwsze – określenie jakości i wymiana kotłów.  Po drugie – określenie jakości paliw czyli to, co wkładamy do pieca, aby była ona jak najwyższa. I po trzecie – punkt kluczowy, którego inauguracji jesteśmy dziś świadkami – termomodernizacja, izolacja budynków – mówił w niedzielę w Skawinie premier.

Premier ocenił, że ocieplenie budynku stwarza szansę na oszczędności energetyczne rzędu 30 do 50 proc.

Program „Stop Smog” to drugi duży rządowy projekt, obok programu „Czyste Powietrze”, który ma na celu wsparcie termomodernizacji. Od „Czystego Powietrza” program „Stop Smog” różni się tym, że ma charakter pomocy społecznej, jest przeznaczony dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych, w najbardziej zanieczyszczonych regionach i ma być realizowany w ścisłej współpracy z gminami.

Termomodernizacja w programie „Czyste Powietrze”

Program „Czyste powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego na finansowanie w formie dotacji przeznaczone zostanie 63,3 mld zł, a na pożyczki 39,7 mld zł.

REKLAMA

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Właściciele domów, których dochody są najniższe – sięgają do 600 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym – otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Wraz z wyższym dochodem maleć będzie poziom dotacji.

Przy dochodach rzędu 1401-1600 zł na osobę dotacja będzie mogła pokryć 40 proc. kosztów kwalifikowanych, a przy dochodach powyżej 1600 zł na osobę przewidziano dotację do 30 proc. – jednak dla tej grupy od przyszłego roku dofinansowanie będzie przyznawane w formie ulgi podatkowej.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł.

W programie można również starać się o finansowanie na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z preferencyjnej pożyczki. Więcej o warunkach dofinansowania na OZE w programie „Czyste powietrze” w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

Oprocentowanie zmienne pożyczki wyniesie nie więcej niż WIBOR 3M oraz 70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2 proc. rocznie. Planowany okres spłaty pożyczki to maksymalnie 15 lat.

Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono od 19 września ponad 5,2 tys. wniosków.

Ostatnio rząd zaprezentował też projekt zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią stosowanie tzw. ulgi termomodernizacyjnej jako jednego z instrumentów wspierania działań antysmogowych. Więcej na ten temat w artykule: Ulga termomoderniacyjna od 2019 r. Na jakich warunkach?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o