28 mln zł dla Łodzi na wymianę źródeł ciepła

28 mln zł dla Łodzi na wymianę źródeł ciepła
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Fot. Urząd Miasta Łodzi

Dzięki pozyskaniu unijnego dofinansowania przez Urząd Miasta Łodzi 65 miejskich kamienic z obszaru rewitalizowanego zostanie podłączonych do sieci ciepłowniczej i gazowej.

Zarząd województwa łódzkiego pozytywnie zaopiniował i zatwierdził dwa wnioski, w ramach których 39 kamienic zlokalizowanych w samym centrum Łodzi uzyska podłączenie do centralnego źródła ciepła, a 26 budynków pod 25 adresami podłączonych zostanie do sieci gazowej. Ogólna wartość projektów to 36 mln zł, z czego 28 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.

Niespełna tydzień temu ogłaszaliśmy sukces programu dotyczącego dofinansowania wymiany indywidualnych źródeł ciepła we wspólnotach i w domach prywatnych, który zainicjowaliśmy w Łodzi w zeszłym roku. Dzięki niemu zlikwidowanych zostało ponad 2,5 tysiąca pieców. Na ten cel w ciągu ostatnich 2 lat miasto przeznaczyło 8 mln zł 3 mln zł w roku ubiegłym i 5 mln zł w tym roku. Teraz złożyliśmy dwa projekty, dzięki którym uzyskaliśmy ponad 28 mln zł. dofinansowania na wymianę indywidualnych źródeł ciepła – wylicza prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

REKLAMA

Jak informuje łódzki magistrat, nieruchomości wytypowane do realizacji projektów to przede wszystkim budynki wielorodzinne, wielokondygnacyjne, o mało skomplikowanych bryłach, stanowiące własność miasta.

REKLAMA

W pierwszym etapie przygotowana zostanie dokumentacja techniczna oraz powstaną pomieszczenia, w których znajdą się kotłownie. We wszystkich kamienicach zlokalizowany zostanie jeden centralny punkt ogrzewania, z którego ciepło będzie rozprowadzane do mieszkań indywidualnych poprzez zamontowane w nich grzejniki. Prace obejmą również naprawę kominów oraz wykonanie nowych instalacji wentylacyjnych.

Urząd Miasta Łodzi informuje, że umowy na projekty, których celem jest poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła, zostaną podpisane jeszcze w tym roku. Prace rozpoczną się w pierwszym kwartale przyszłego roku, a ich zakończenie planowane jest na 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.