Nowy etap programu "Czyste Powietrze"

Nowy etap programu "Czyste Powietrze"
Gramwzielone.pl (C)

NFOŚiGW podpisał z 16 funduszami wojewódzkimi umowy o udostępnianiu środków na realizację zadań określonych w programie „Czyste Powietrze”, udostępniając fundusze w wysokości 875 mln zł przeznaczone na dotacje, a także 185 mln zł na preferencyjne pożyczki.

Zawarte umowy określają kwoty, które zostaną przekazane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wojewódzkim funduszom w 2019 r. w dwóch transzach. Pierwsza z nich będzie przekazana na początku przyszłego roku.

Wysokość tych kwot dla poszczególnych funduszy została określona w oparciu o zgłoszone przez nie zapotrzebowania oraz deklaracje ich własnego udziału.

REKLAMA

Poszczególne WFOŚiGW otrzymają od 25 do 100 mln zł na wypłatę dotacji oraz od 6 do 21 mln zł na pożyczki. Deklarowany wkład własny funduszy wojewódzkich wynosi 206 mln zł i waha się w przedziałach od 375 tys. zł do 10,8 mln zł w zakresie dotacji oraz od 0 do 40 mln zł w zakresie pożyczek.

Planowana na realizację programu „Czyste powietrze” w 2019 r. kwota wynosi łącznie prawie 1,3 mld zł.

REKLAMA

Od czasu uruchomienia programu, czyli od drugiej połowy września br., przyjęto już ponad 16 tys. wniosków, a wszystkie fundusze wojewódzkie rozpoczęły wizytacje w terenie. Pierwsze umowy z beneficjentami w większości funduszy mają zostać zawarte jeszcze przed końcem 2018 r.

Budżet programu „Czyste Powietrze” opiewa na 103 mld zł. Beneficjenci mogą otrzymać dotacje pokrywające od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych oraz pożyczki do 100 proc. kosztów. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, od których liczona jest wysokość dotacji, wynosi 53 tys. zł. Zakłada się, że program wesprze do 2029 r. około 4 mln właścicieli (lub współwłaścicieli) domów w Polsce.

W programie można również starać się o finansowanie na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie może objąć m.in. montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak w przypadku kolektorów i fotowoltaiki będzie można skorzystać tylko z preferencyjnej pożyczki. Więcej o warunkach dofinansowania na OZE w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.