Program „Czyste powietrze”: wstrzymano przyjmowanie wniosków

Program „Czyste powietrze”: wstrzymano przyjmowanie wniosków
Gramwzielone.pl (C)

NFOŚiGW informuje o tymczasowym wstrzymaniu od 1 stycznia 2019 r. naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, prowadzonego przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Jak tłumaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ta sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych, a WFOŚiGW mają wznowić nabór wniosków o dofinansowanie niezwłocznie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie.

Zmiany te mają wynikać z wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

REKLAMA

Ta ustawa, wprowadzająca ulgę podatkową w zakresie kosztów poniesionych na działania związane z termomodernizacją, porusza m.in. kwestię wydatków wynikających z programów prowadzonych przez NFOŚiGW.

Zgodnie z zapisem zawartym w tej ustawie, odliczeniu nie mogą podlegać wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Więcej na temat zasad wprowadzanej z początkiem 2019 r. ulgi podatkowej w artykule: Od jutra nowe ulgi podatkowe. M.in. na domowe instalacje OZE.

REKLAMA

Ostatnio NFOŚiGW informował o zawarciu umów, które określają kwoty mające zostać przekazane na realizację programu „Czyste powietrze” wojewódzkim funduszom w 2019 r.

Porozumienie sygnowane przez prezesów wszystkich 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej opiewa na kwotę 875 mln zł dotacji oraz 185 mln zł pożyczek.

Wielkości udostępnianych funduszom kwot znajdują się w przedziałach od 25 do 100 mln zł (dotacje) oraz od 6 do 21 mln zł (pożyczki). Natomiast deklarowany wkład własny funduszy wojewódzkich wynosi 206 mln zł i waha się w przedziałach od 375 tys. zł do 10,8 mln zł (dotacje) oraz od 0 do 40 mln zł (pożyczki). Planowana na realizację projektu w 2019 r. kwota wynosi zatem prawie 1,3 mld zł.

Nabór wniosków w programie „Czyste powietrze” jest prowadzony od 19 września 2018 r. Od tego czasu przyjęto ponad 16 tys. wniosków, a wszystkie fundusze wojewódzkie rozpoczęły wizytacje w terenie. Pierwsze umowy z beneficjentami w większości funduszy miały zostać zawarte jeszcze przed końcem 2018 r.

Więcej o programie „Czyste powietrze” w artykule: Dofinansowanie w programie „Czyste powietrze”. Warunki dla kolektorów, PV i pomp ciepła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.