Lotos dostanie 158 mln euro na fotowoltaikę, baterie i wodór

Lotos dostanie 158 mln euro na fotowoltaikę, baterie i wodór
Lotos

Bruksela zatwierdziła pomoc publiczną, która wesprze projekt realizowany przez jedną ze spółek Lotosu. Unijne dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę instalacji do produkcji wodoru zasilanej energią z fotowoltaiki z wykorzystaniem bateryjnego magazynu energii.

Komisja Europejska uznała za zgodne z unijnymi zasadami pomocy publicznej dofinansowanie w wysokości 158 mln euro na wsparcie spółki Lotos Green H2 Sp. z o.o.

Projekt Lotosu zakłada zastąpienie wodoru wytwarzanego dotychczas w procesie reformingu parowo-metanowego, z wykorzystaniem gazu ziemnego generującego emisje CO2, wodorem odnawialnym. Ma on być wykorzystywany w procesach produkcji paliw w rafinerii PKN Orlen w Gdańsku.

REKLAMA

Hybrydowa instalacja OZE

Unijna pomoc w postaci dotacji bezpośredniej o wysokości 158 mln euro (około 735,5 mln zł) zostanie przeznaczona na instalację elektrolizera o mocy 100 MW, a także budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MW i bateryjnego magazynu energii o pojemności 20 MWh.

Elektrolizer ma rozpocząć pracę w 2027 roku i stopniowo będzie zwiększać produkcję, docelowo do 13 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie.

Wsparcie o wartości 158 mln euro umożliwi spółce Lotos Green H2 wdrożenie produkcji odnawialnego wodoru, pozwalając na częściową dekarbonizację działalności rafinerii. Przyczyni się to do zazieleniania bardzo energochłonnego sektora, zgodnie z naszym zobowiązaniem do przejścia na zeroemisyjną gospodarkę – komentuje Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE ds. konkurencji.

REKLAMA

Dotacje na wodór dla projektów IPCEI

Projekt Lotosu został wybrany do dofinansowania w ramach unijnego programu IPCEI (Important Projects of Common European Interest) w części poświęconej technologiom wodorowym.

W ramach tego programu w połowie ubiegłego roku Komisja Europejska wybrała do dofinansowania pierwszych 41 projektów zgłoszonych przez podmioty z 15 krajów Unii Europejskiej, które mają otrzymać wsparcie w łącznej wysokości 5,4 mld euro. Wśród nich do wsparcia zakwalifikowano jeden projekt z Polski, zgłoszony przez Synthos. KE założyła, że taka skala publicznego dofinansowania przyczyni się do wygenerowania inwestycji ze strony sektora prywatnego w wysokości nawet 8,8 mld euro.

W drugiej edycji wodorowego IPCEI Bruksela wybrała do wsparcia 35 projektów zlokalizowanych w 13 unijnych krajach – w tej grupie znalazł się projekt Lotosu, jako jedyny z Polski. Łączna wartość wsparcia dla tych projektów wynosi 5,2 mld euro, co ma się przełożyć na dodatkowe 7 mld euro inwestycji ze strony sektora prywatnego.

Kolejne projekty wodorowe mają zostać zakwalifikowane do wsparcia w ramach IPCEI jeszcze w tym roku.

Wcześniej Lotos złożył skutecznie wniosek o unijny grant na produkcję zielonego wodoru z innego programu realizowanego przez KE. Więcej na ten temat: Bruksela doceniła polski projekt łączący wodór i fotowoltaikę.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.