REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwsze wodorowe miasto w Polsce

Pierwsze wodorowe miasto w Polsce
fot. Hynfra

Hydro Sanok to pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa. Teraz pozyskała inwestora, który pomoże w transformacji systemu energetycznego miasta z udziałem OZE i odnawialnego wodoru.

 Inwestorem spółki Hydro Sanok będzie firma Hynfra. Współpraca została ogłoszona podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak informują władze miasta, kompleksowy projekt jego transformacji energetycznej zakłada przede wszystkim budowę własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej (paneli fotowoltaicznych), magazynu energii i ciepła oraz instalacji do elektrolizy wodoru. Ponadto powstać mają stacje tankowania wodoru i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Miasto zamierza też zainwestować w nowoczesną pompę ciepła.

REKLAMA

Korzystne położenie

Realizacji projektu wodorowego w Sanoku sprzyjać mają dogodne uwarunkowania geologiczne i infrastrukturalne (położenie wzdłuż rzeki San). Dlatego w 2022 roku sanockie przedsiębiorstwo komunalne SPGK powołało spółkę wodorową Hydro Sanok. Teraz natomiast ogłoszony został wybór inwestora mniejszościowego, który wejdzie do spółki – firmy Hynfra P.S.A. Jako jedyna przedstawiła ona całościowy plan dekarbonizacji sanockiego samorządu.

Sanok konsekwentnie realizuje swój plan transformacji energetycznej. To bardzo ważny krok w duchu przemian i obecnych wyzwań energetycznych, ale i ogromna szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej miasta. Doskonale wpisuje się także w trendy europejskiej polityki, gdzie priorytetem jest Europejski Zielony Ład stawiający na sektory przyjazne środowisku – mówiła podczas konferencji Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zwiększyć atrakcyjność regionu

Burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski zaznaczył, że Hynfra daje gwarancję wiedzy technologicznej i doświadczenia w dziedzinie zielonej transformacji. Inwestor ma sporządzić na początek studium wykonalności, które będzie podstawą realizacji projektu wodorowego przez Hydro Sanok.

REKLAMA

Transformacja systemu energetycznego na poziomie lokalnym to niezbędny dziś cel, który samorządy muszą realizować. Gmina Miasta Sanoka dąży do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu poprzez zmniejszenie energochłonności gospodarki komunalnej oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii – podkreślił burmistrz.

Planowane przedsięwzięcie ma również przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności miasta i całego regionu.

Projekt wodorowy ma istotne znaczenie dla Sanoka. Stanowi nie tylko ważny krok na drodze ku zrównoważonemu rozwojowi energetycznemu, ale także szansę na tworzenie nowych miejsc pracy, przyciągnięcie inwestycji, a także zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności regionu – powiedział Krzysztof Jarosz, prezes Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i spółki Hydro Sanok.

Hynfra P. S.A. jako partner technologiczny będzie odpowiadać za realizację projektu, koncepcję i pozyskanie finansowania.

To modelowy przykład tego, jak powinna wyglądać dekarbonizacja w samorządach, gdzie lokalna społeczność będzie samowystarczalna energetycznie i zasilana zieloną energią. Sanoczanie i ich miasto przechodzą w zupełnie nowy wymiar – za sprawą zielonej reindustrializacji będą mieli czyste, zeroemisyjne miasto, z nowymi miejscami pracy i lepszy komfort życia. Sanok może być wzorem dla innych miejscowości w całej Polsce podsumował prezes Hynfry Tomoho Umeda.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A jakie doświadczenie w wodorze ma ta Hynfra, wszędzie ta spółka wyskakuje jak królik z kapelusza ..

Ważne!!! Pozyskać kapitały a potem się zobaczy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA