Polenergia wybrała dostawcę elektrolizera do swojego projektu wodorowego
Spółka zależna Polenergii zawarła umowę na dostawę i uruchomienie elektrolizera dla inwestycji H2HUB Nowa Sarzyna.
Dostawcą elektrolizera dla H2HUB Nowa Sarzyna będzie firma Hystar, która produkuje wysokowydajne elektrolizery PEM. Umowa przewiduje realizację dostawy w trzecim kwartale 2024 roku. Hystar ma także świadczyć usługi serwisowe dla elektrolizera przez okres dwóch lat od dnia uruchomienia ibstalacji (z możliwością wydłużenia łącznie do 10 lat).
Instalacja w Nowej Sarzynie będzie w stanie produkować do 90 kg zielonego wodoru na godzinę.
Finansowanie z Banku Światowego
Jak informuje PAP, Polenergia zawarła umowę o współpracy z Międzynarodową Korporacją Finansową (IFC), należącą do Grupy Banku Światowego. Ma ona zrefinansować część dotychczas poniesionych kosztów i pokryć 50 proc. kosztów zakupu elektrolizera na potrzeby wytwórni wodoru.
Zgodnie z umową o współpracy maksymalna kwota finansowania projektu wynosi 3,6 mln euro. Obowiązek zwrotu finansowania powstanie w przypadku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej.
Zielony wodór dla lotnictwa
W ubiegłym roku inny projekt badawczo-rozwojowy realizowany w Nowej Sarzynie – o dokładnej nazwie „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru” – otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach pierwszego konkursu „Nowe technologie w zakresie energii”. Jak informowała Polenergia, zgodnie z podpisaną umową łączna kwota dotacji może wynieść 95 mln zł.
Celem tego projektu jest wykorzystanie zielonego wodoru – wyprodukowanego w procesie elektrolizy wody zasilanej energią odnawialną – do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego. Powstałe w ten sposób paliwo ma pozwolić na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w przemyśle lotniczym, bez potrzeby budowy nowej infrastruktury, baz paliwowych i opracowywania nowych konstrukcji samolotów.
Produkcja zielonego wodoru jest ważnym elementem strategii Polenergii. Jako jeden z liderów energetyki odnawialnej w Polsce prowadzimy zaawansowany program rozwoju nowego biznesu opartego właśnie o zielony wodór. Jego elementem jest wielkoskalowa fabryka wodoru produkowanego w procesie elektrolizy wody na Górnym Śląsku, a także mniejsze projekty, takie jak zlokalizowana przy Elektrociepłowni w Nowej Sarzynie 5-MW instalacja wytwarzająca zielony wodór na potrzeby przemysłu, energetyki i transportu publicznego oraz projekt produkcji odnawialnego paliwa lotniczego, na którego realizację podpisaliśmy umowę – komentowała wówczas Iwona Sierżęga, członkini Zarządu Grupy Polenergia.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Czy Hystar to czasem nie spółka córka Polenergii? Nie to żebym się czepiał, tylko pytam.
A czy ktoś słyszał o wydobywaniu wodoru?
https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/8666291,naturalny-wodor-odwierty-inwestorzy.html?fbclid=IwAR1arPhT-IbnLx3DjSo-s2e8B1pNHe8FWliDjXnrtbmhtKCXjo7xHca1OGs