REKLAMA
 
REKLAMA

Na Dolnym Śląsku powstanie stacja tankowania wodoru

Na Dolnym Śląsku powstanie stacja tankowania wodoru
Fot. NFOŚiGW

Dolnośląska firma otrzyma dofinansowanie na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru. Pieniądze przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Promet-Plast to firma, która produkuje artykuły medyczne i działa w sektorze energetycznym. W 2017 roku utworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe wykorzystania odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych. W efekcie przeprowadzonych inwestycji przy fabryce w Gaju Oławskim powstało pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo wytwarzające artykuły medyczne, którego procesy produkcyjne są zasilane wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z OZE.

Spółka Promet-Plast jest liderem Energetycznego Klastra Oławskiego. W ubiegłym roku pisaliśmy o planach budowy na jego terenie dużego kinetycznego magazynu energii. Stacja tankowania wodoru to kolejna z zaplanowanych inwestycji, która wesprze rozwój samobilansującego się obszaru energetycznego, bazującego wyłącznie na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Miliony z NFOŚiGW na zielony wodór

Projekt pod nazwą „Budowa ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim” otrzymał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w kwocie 13,8 mln zł. Środki pochodzą z programu priorytetowego „Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”.

W ramach projektu przy fabryce Promet-Plast w Gaju Oławskim powstanie ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Staną na niej trzy dystrybutory, każdy wyposażony w jeden punkt tankowania (jeden o ciśnieniu 700 barów i dwa o ciśnieniu 350 barów). Umożliwi to tankowanie pojazdów różnego typu: samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i wózków widłowych. Zakładany maksymalny wolumen zasilania wodorem w planowanej stacji wynosi 1200 kg/dzień.

REKLAMA

W tej chwili trwa rozbudowa zakładu o część związaną z produkcją, magazynowaniem i przetwarzaniem wodoru jako nośnika energii. Złożą się na nią urządzenia służące do przetwarzania energii elektrycznej pochodzącej z własnych źródeł wytwórczych OZE na czysty wodór, który później będzie sprężany i magazynowany w wysokociśnieniowych zbiornikach. Następnie wodór jako nośnik energii będzie podawany do układu kogeneracyjnego, w którym w wyniku spalania paliwo wodorowe zamieniane będzie na energię elektryczną i energię cieplną wykorzystywaną w procesie absorpcji.

Budowa stacji tankowania wodoru rozpocznie się na początku przyszłego miesiąca i potrwa do końca marca 2025 roku.

Umowę dotacyjną z przedstawicielem NFOŚiGW podpisali Ewa Jeżewska i Andrzej Jeżewski, właściciele spółki Promet-Plast.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA