REKLAMA
 
REKLAMA

Ogromny elektrolizer na terenie zlikwidowanej elektrowni jądrowej

Ogromny elektrolizer na terenie zlikwidowanej elektrowni jądrowej
fot. Lhyfe

Francuzi zbudują w Niemczech elektrolizer, który ma wspierać przyszłą europejską sieć wodorową. To będzie jeden z największych zakładów produkujących zielony wodór w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Lhyfe zbuduje elektrolizer w niemieckim Lubminie, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Powstanie on na terenie byłej elektrowni jądrowej. Jego położenie pozwoli włączyć projekt do niemieckiej i europejskiej sieci wodorowej.

Docelowo zakład produkcyjny w Lubminie, który będzie jednym z największych elektrolizerów w regionie, ma wytwarzać do 330 ton zielonego wodoru dziennie. Zaplanowana moc instalacji wyniesie 800 MW. Lhyfe zamierza ją uruchomić do 2029 r.

REKLAMA

Niemiecka sieć wodorowa

Zakład produkcji wodoru w Lubminie zasili planowaną niemiecką sieć rurociągów wodorowych, która będzie rozwijana dzięki rządowemu finansowaniu. Berlin zamierza przeznaczyć na ten cel 20 mld euro do 2032 r. Efektem ma być sieć o długości 9700 km. Rurociągi będą transportować zielony wodór na terenie Niemiec i do krajów sąsiadujących.

Jednocześnie ta inwestycja Lhyfe dzięki swojemu położeniu ma być wykorzystana jako element przyszłej europejskiej sieci wodorowej. Francuska firma podaje, że w ostatnich dwóch latach opracowała portfel projektów o zainstalowanej mocy elektrolizy na poziomie łącznie 3,8 GW. Wśród nich są duże projekty zlokalizowane w pobliżu przyszłej europejskiej infrastruktury transportu wodoru, takie jak Perl (Niemcy) i Delfzijl (Holandia). Ich strategiczne lokalizacje mają zapewnić w przyszłości niezawodny transport zielonego wodoru do wykorzystania w zakładach przemysłowych działających w tych regionach.

Projekt w Lubminie ma również umożliwić w przyszłości integrację elektrolizera z morskimi farmami wiatrowymi. Elektrolizer przyłączony zostanie do sieci 50Hertz – operatora, który już obsługuje stację transformatorową w Lubminie.

REKLAMA

Ta lokalizacja ma dla nas znaczenie strategiczne. Budujemy zakłady nie tylko dla zaspokojenia naszych potrzeb krótkoterminowych, ale także dla przyszłych pokoleń. Wprowadzenie zielonego wodoru w Europie jest projektem długoterminowym, a Lubmin spełnia wszystkie wymagania, aby stać się zrównoważonym centrum zielonego wodoru w perspektywie długofalowej – zaznacza Luc Graré, dyrektor Lhyfe na Europę Środkowo-Wschodnią.

Projekty Lhyfe

Lhyfe to wywodzący się z Francji producent i dostawca ekologicznego i odnawialnego wodoru. Działania firmy mają na celu zapewnienie dostępu do odnawialnego wodoru na skalę przemysłową. W ten sposób chce się przyczynić do dekarbonizacji sektorów przemysłu i transportu.

W 2021 r. firma zainaugurowała pierwszy na świecie – połączony z farmą wiatrową – zakład wytwarzania zielonego wodoru na skalę przemysłową. Rok później zainaugurowała pierwszą w skali globalnej pilotażową platformę do produkcji odnawialnego wodoru na morzu.

Obecnie Lhyfe ma siedem zakładów w budowie lub rozbudowie w całej Europie. Pierwszym dużym elektrolizerem firmy zbudowanym poza Francją będzie obiekt w Schwäbisch Gmünd w Badenii-Wirtembergii. Elektrolizer o mocy 10 MW ma wytwarzać do 4 ton wodoru dziennie. Jego oddanie do użytku zaplanowano na drugą połowę 2024 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA