Berlin kupi kolejne autobusy elektryczne z Bolechowa

Berlin kupi kolejne autobusy elektryczne z Bolechowa
Fot. Solaris

Autobusy elektryczne marki Solaris Urbino 18 zasilą flotę berlińskiego operatora transportu publicznego BVG. Pierwsze przegubowe autobusy elektryczne w stolicy Niemiec dołączą do floty 20 krótszych elektryków zamówionych wcześniej przez berlińskiego przewoźnika.

BVG, jeden z największych operatorów transportu publicznego w Europie, zamówił w latach 2015-2018 łącznie 20 elektrycznych Solarisów o długości dwunastu metrów.

W wyniku podpisanej teraz umowy pod koniec drugiego kwartału przyszłego roku dołączy do nich 15 przegubowych Solarisów Urbino 18 electric. Będą to pierwsze przegubowe autobusy elektryczne w stolicy Niemiec.

REKLAMA

Wartość kontraktu zdobytego przez polsko-hiszpańskiego producenta autobusów, wraz z infrastrukturą uzupełniania energii, wynosi 13,2 mln euro.

Zamówione pojazdy będą mogły przewozić do 99 pasażerów. Uzupełnianie energii odbywać się będzie w wybranych miejscach miasta poprzez tzw. odwrócony pantograf (opuszczany do dachu pojazdu ze stacji ładowania) oraz na terenie zajezdni, za pomocą złącza typu plug-in. W pojazdach zostaną zamontowane baterie Solaris High Power o łącznej pojemności 174 kWh.

REKLAMA

Jednostkę napędową będzie stanowić oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Oświetlenie autobusu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zostanie wykonane w technologii LED. Ogrzewanie będzie elektryczne, a klimatyzacja wyposażona w pompę ciepła.

Autobusy z logo zielonego jamnika są już znane mieszkańcom Berlina. Solaris dostarczył ich tam od 2000 roku już ponad 300, w tym 5 elektrycznych. Kolejnych 15 Solarisów Urbino 12 electric dołączy do floty BVG jeszcze w tym roku. W przyszłym roku zostanie dostarczonych 15 przegubowych Solarisów Urbino 18 electric.

Liczba elektrycznych Solarisów dotychczas dostarczonych lub zamówionych przez niemieckich klientów wynosi już blisko 100. Wożą mieszkańców w Berlinie, Brunszwiku, Dreźnie, Düsseldorfie, Frankfurcie, Fürth, Hamburgu, Hanowerze, Lahr, Norymberdze i Oberhausen.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.