Sprzedaż aut elektrycznych w Polsce w I kw. 2019. Wyraźny lider

Sprzedaż aut elektrycznych w Polsce w I kw. 2019. Wyraźny lider
Innogy Polska

Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar”, w pierwszym kwartale 2019 roku Polacy kupili 412 osobowych samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym w porównaniu do 253 tego rodzaju aut zakupionych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale 2019 r. w naszym kraju zdecydowanie najwięcej zarejestrowano elektrycznych BMW i3 (248), co może mieć związek m.in. z wprowadzaniem w Warszawie oferty carsharingu przez spółkę Innogy Polska, której flota ma się składać docelowo z 500 elektrycznych modeli i3.

Drugie miejsce pod względem sprzedaży elektryków w pierwszym kwartale br. zajął Nissan Leaf (61 sprzedanych aut w stosunku do 103 w I kw. 2018 r., -40,8 proc. r/r), a trzecie Renault Zoe, w przypadku którego odnotowano sprzedaż 46 sztuk, co ma być zasługą głównie zamówienia 40 aut przez wrocławską Vozillę, która wcześniej zamawiała wyłącznie elektryczne Nissany.

REKLAMA

W przypadku Jaguara I-Pace zanotowano 23 rejestracje, VW Golf – 10, sprzedano ponadto 6 Audi e-tron, 5 Tesli Model S oraz po 3 Tesle Model X, Smart Fortwo i Kia Niro.

REKLAMA

Do tego w naszym kraju zarejestrowano w I kwartale br. 32 elektryczne samochody dostawcze, w tym 10 Mercedesów E-Vito, 10 Renault Kangoo Express, 7 Citroenów Berlingo oraz 3 VW Crafter.

Jak ocenia Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar”, polski rynek samochodów elektrycznych zawdzięcza swój rozwój niemal wyłącznie zakupom dokonywanym przez klientów instytucjonalnych. W pierwszym kwartale tego roku odpowiadali oni za 98,06 proc. zakupów, stając się właścicielami 404 pojazdów z napędem wyłącznie elektrycznym.

Biorąc pod uwagę, że pod pojęciem klientów indywidualnych kryją się również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i spółki cywilne, może się okazać, że osoby prywatne nie nabyły ani jednego samochodu elektrycznego – oceniają eksperci instytutu „Samar”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.