Pora na wakacyjny test infrastruktury ładowania

Pora na wakacyjny test infrastruktury ładowania
fot. GreenWay

Ponad 45 tys. zarejestrowanych samochodów elektrycznych w Polsce może oznaczać skokowy wzrost zapotrzebowania na usługę ładowania, szczególnie w okresie wakacyjnym. GreenWay Polska podaje, że spółka jest przygotowana na nadchodzący praktyczny test wydajności infrastruktury.

Według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA pod koniec kwietnia br. w Polsce zarejestrowano 46 552 samochody z napędem elektrycznym – wobec stanu 45 242 na koniec marca. W pierwszym kwartale tego roku liczba elektryków zwiększyła się o ponad 5700 sztuk.

GreenWay Polska spodziewa się, że po drugim kwartale przekroczona zostanie granica 50 tys. elektryków w Polsce. Firma oczekuje też zwiększonego wakacyjnego zapotrzebowania na usługi ładowania. Według jej danych w sezonie letnim padają rekordy energii zużywanej przez auta zeroemisyjne i odwiedzin na stacjach ładowania.

REKLAMA

Spółka GreenWay Polska uważa, że w związku ze wzrostem liczby elektryków wakacje będą ważnym testem wydajności dla infrastruktury ładowania w kraju. Spółka przygotowała się, budując nowe stacje i podnosząc moce w wielu lokalizacjach. Wymieniła także urządzenia, które nie działały wystarczająco dobrze. 

– W ubiegłym roku tylko w lipcu kierowcy pobrali z naszych ładowarek trzy razy więcej energii niż w ciągu sześciu miesięcy rok wcześniej – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – W tym roku, przy zbliżającym się do wykładniczego tempie przyrostu liczby EV, spodziewamy się skokowego wzrostu zapotrzebowania na usługę ładowania, w szczególności w czasie wakacji. Uwzględniliśmy to w naszej strategii rozwoju sieci. 

48 nowych stacji

Od 2017 roku ogólnodostępna infrastruktura ładowania GreenWay zwiększa się o około 6 nowych stacji ładowania miesięcznie. Od początku 2022 roku do końca maja spółka włączyła do sieci 48 nowych stacji. W najbliższych tygodniach planuje uruchomienie 20 kolejnych urządzeń.

Jak podaje GreenWay, po wakacjach jej sieć ładowania może już liczyć ponad 400 publicznych stacji. 

– Staramy się, aby nasza sieć rosła coraz szybciej, ale nie zawsze jesteśmy w stanie podać dokładne daty przewidywanego uruchomienia stacji ładowania. Każda nowa lub przebudowywana w celu podniesienia mocy stacja musi otrzymać zgodę Urzędu Dozoru Technicznego – tłumaczy Rafał Rupar, dyrektor Działu Rozwoju Sieci GreenWay Polska.

– Dodatkowo termin uruchomienia stacji jest uzależniony od realizacji przyłączy elektroenergetycznych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnych  dodaje Rupar.

REKLAMA

Tu szybciej naładujesz elektryka

Poza samą dostępnością stacji dla podróżujących elektrykami liczy się czas ładowania samochód w trasie. Dlatego GreenWay postanowił również podnieść moc stacji w najbardziej uczęszczanych lokalizacjach i wymienić urządzenia, które się nie sprawdziły, na bardziej niezawodne.

– Szybkość ładowania jest jednym z ważniejszych czynników budujących komfort korzystania z samochodu elektrycznego – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – Dzięki otrzymanemu na początku roku wsparciu inwestorskiemu możemy obecnie szybciej dostosowywać naszą sieć do potrzeb klientów, w tym podnosić moc ładowania stacji, co przekłada się na skrócenie czasu ładowania. 

Do końca lata tego roku kierowcy będą mogli skorzystać z nowych ładowarek firmy o mocy 150 kW w lokalizacjach: Gryf Szczecin, Revia Park Zamość, Galeria Solna Inowrocław, Kaufland Wrocław III, Kaufland Elbląg, Skanska SA Wrocław, MZK Koszalin, Restauracja Stare Jabłonki, Kaufland Rzeszów.

W zeszłym roku GreenWay zwiększył moc około 40 stacji ładowania z 40 kW do 50 kW.  Obecnie wymienia 14 ultraszybkich ładowarek EVBox na urządzenia marki Delta. W pięciu lokalizacjach przebudowa już trwa.

Uruchomienie nowych ładowarek o mocy do 200 kW zaplanowane jest na koniec lipca w lokalizacjach: MOP Malankowo kier. Toruń, MOP Malankowo kier. Gdańsk, Hotel Dwór Sójki Kutno, Stacja Paliw Orlen Łyszkowice, Citronex Zgorzelec.

W dwóch lokalizacjach – BP Niepruszewo i BP Strzelce Opolskie – prace zaczną się w lipcu i potrwają do końca września.

W lutym br. GreenWay informował o pozyskaniu 85 mln euro na inwestycje w rozwój firmy i sieci stacji ładowania.Miała to być największa inwestycja w sektorze elektromobilności w naszej części Europy.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.