Iberdrola i BP zainwestują miliard euro w stacje ładowania elektryków

Iberdrola i BP zainwestują miliard euro w stacje ładowania elektryków
fot. Eldo Rafael/Unsplash

Koncerny Iberdrola i BP przeznaczą wspólnie do 1 mld euro na uruchomienie ogólnodostępnej sieci około 11 tys. szybkich i ultraszybkich punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Realizacja projektu podzielona jest na dwa etapy – za cztery lata ma być gotowych 5 tys. punktów.

Sieć stacji ładowania, którą hiszpańska spółka energetyczna planuje zbudować we współpracy z koncernem paliwowym BP, powstać ma w Hiszpanii i Portugalii. W ten sposób firmy chcą przyspieszyć rozwój elektromobilności w tych krajach.

Plan zakłada instalację i obsługę 5 tys. punktów szybkiego ładowania do 2025 roku i w sumie 11 tys. punktów do roku 2030. Jednocześnie spółki analizują możliwość wspólnej obsługi klientów jeżdżących elektrykami w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Wspólnie z BP zamierzamy pomóc w postępie dekarbonizacji i samowystarczalności energetycznej poprzez elektryfikację dwóch kluczowych sektorów naszej gospodarki: transportu i przemysłu – powiedział Ignacio Galán, prezes Iberdroli. 

Tworzenie rozwiązań energetycznych o niższej zawartości węgla, których chcą i potrzebują nasi klienci, wymaga integracji różnych technologii, możliwości i form pozyskiwania energii. Możemy dostarczyć to szybciej i na większą skalę, gdy pracujemy w partnerstwie z innymi – podkreślił Bernard Looney, CEO BP.

Oczekujemy, że strategiczne porozumienie z Iberdrolą stanie się tego wyraźnym przykładem: od odnawialnych źródeł energii, przez duże projekty inżynieryjne, po klientów i digitalizację – mamy komplementarną wiedzę i możliwości. Pracując razem, możemy zaoferować innowacyjne rozwiązania, które odpowiadają na wyzwanie dekarbonizacji w takiej skali, która przyspieszy transformację energetyczną – dodał Looney.

Klienci już korzystają

REKLAMA

Jak podaje Iberdrola, koncern ma już ponad 2,5 tys. działających punktów ładowania EV, wykorzystujących energię odnawialną, i kolejne są w fazie rozwoju. Klienci BP z kolei mają już dostęp ponad 10 tys. punktów ładowania BP, głównie w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Koncern paliwowy chce wykorzystać niektóre punkty ze swojej sieci tankowania (1,3 tys. punktów) w Hiszpanii i Portugalii jako lokalizacje dla stacji ładowania elektryków, która powstanie we współpracy z Iberdrolą.

Zielony wodór

Iberdrola i BP chcą współpracować nie tylko w obszarze infrastruktury ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. Umowa o strategicznej współpracy przewiduje też rozwój produkcji na dużą skalę ekologicznego wodoru w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

W celu prowadzenia wspólnych działań związanych z zielonym wodorem firmy planują utworzyć spółkę joint venture do końca 2022 roku – pod warunkiem uzyskania zgód formalnych. Ta strategiczna współpraca miałaby łączyć osiągnięcia Iberdroli w obszarze OZE i produkcji ekologicznego wodoru z doświadczeniem BP w zakresie przetwarzania gazu i handlu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.