Orlen udostępnił ultraszybką ładowarkę samochodową

Orlen udostępnił ultraszybką ładowarkę samochodową
Orlen

PKN Orlen uruchomił pierwszą w swojej sieci ultraszybką stację ładowania o mocy 175 kW. Urządzenie pozwala naładować samochód od 10 do 80 proc. pojemności jego baterii w około 20 minut. To aż o 2/3 szybciej w porównaniu ze stacjami ładowania o standardowej mocy do 50 kW.

Zgodnie ze strategią koncernu w sieci Orlen w kolejnych miesiącach powstaną kolejne ultraszybkie ładowarki. Do 2030 roku Grupa Orlen ma postawić co najmniej 1000 stacji ładowania w Polsce, w tym o mocy 150–350 kW. 

Stacja na A1

REKLAMA

Z pierwszej ultraszybkiej stacji ładowania można już skorzystać na autostradzie A1, na MOP Machnacz Południe. Dysponuje ona mocą 175 kW, dzięki czemu jest w stanie naładować baterię o pojemności powyżej 70 kWh od 10 do 80 proc. w nieco ponad 20 minut.

Urządzenie firmy Ekoenergetyka-Polska zostało wyposażone w złącza zgodne ze wszystkimi dostępnymi na polskim rynku modelami samochodów elektrycznych. Korzystając z aplikacji mobilnej Orlen Charge, można uzyskać informację o dostępności złączy oraz monitorować bieżącą sesję ładowania.

W Polsce Grupa Orlen ma ponad 300 stacji o mocy do 50  kW oraz 160 urządzeń o mocy 50–150 kW. Rozszerzenie oferty o ultraszybkie ładowarki to odpowiedź na rosnące potrzeby klientów z rynku e-mobility.

REKLAMA

Droższe ładowanie elektryków

Plany Orlenu dotyczące uruchomienia sieci ultraszybkich stacji ładowania są ściśle związane ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych w Polsce. Na koniec września 2022 roku w naszym kraju było zarejestrowanych łącznie 57 256 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W pierwszych trzech kwartałach br. ich liczba zwiększyła się o 18 995 sztuk, czyli o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Spółka, podobnie jak wcześniej inne firmy oferujące usługi ładowania elektryków, wprowadzi także aktualizację cennika na ładowanie aut elektrycznych. Nowe ceny obowiązywać będą od 22 listopada br. Szczegóły oferty będą niebawem dostępne na stronie Orlenu oraz w aplikacji Orlen Charge.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.