Tesla wstrzymała produkcję Modelu S

Tesla wstrzymała produkcję Modelu S
Fabryka Tesli, Freemont, Kalifornia / Steve Jurvetson, flickr cc

Amerykański producent samochodów elektrycznych wstrzymał produkcję swojego flagowego Modelu S, ale tylko na chwilę – aby zwiększyć jego produkcję i przygotować się do produkcji swojego kolejnego elektryka – Modelu X. 

Fabryka Tesli w kalifornijskim mieście Fremont wznowi produkcję Modelu S 4 sierpnia. Tesla informuje, że oprócz otwarcia linii do produkcji Modelu X, powiększy również o 25% zdolności produkcyjne Modelu S. 

Dzięki nowemu systemowi produkcji, na tych samych liniach będą powstawać zarówno sedany Model S jak i SUV-y Model X. Koszt modernizacji fabryki Tesli ma wynieść 100 mln dolarów. 

REKLAMA

W tym roku Tesla chce sprzedać ok. 35 tys. Modeli S – o 56% więcej niż rok temu. Aktualne możliwości produkcyjne pozwalają Tesli na produkcję ok. 800 samochodów tygodniowo. Obecnie Model S można już kupić m.in. w Wielkiej Brytanii, Chinach, Japonii i Australii. 

REKLAMA

W tym miesiącu szef Tesli Elon Musk poinformował o planach produkcji kolejnego samochodu Tesli – Modelu 3 – który ma być najtańszym samochodem elektrycznym Tesli. Model 3 ma kosztować w USA ok. 35 tys. dolarów. 

W fabryce w Fremont, którą w latach 60. zbudował General Motors i którą w 2010 r. amerykański producent samochodów elektrycznych kupił za 42 mln dolarów, Tesla produkuje obecnie także wykorzystywane w jej samochodach baterie litowo-jonowe.

Elon Musk zapowiada, że w najbliższych latach przeniesie ich produkcję do nowej, ogromnej fabryki baterii samochodowych. Realizacja projektu „Gigafactory” ma pozwolić na wygenerowanie korzyści skali i obniżenie kosztów baterii o około 30%. 

Do 2020 r. Tesla chce sprzedawać 500 tys. aut elektrycznych rocznie.

gramwzielone.pl