REKLAMA
 
REKLAMA

Enefit będzie wynajmować stacje ładowania

Enefit będzie wynajmować stacje ładowania
fot. Enefit

Jeden z największych producentów energii w krajach bałtyckich chce sprzedawać u nas i oddawać w najem ładowarki do samochodów z napędem elektrycznym (EV). Zamierza też rozwijać publiczną sieć ładowania dla elektryków.

Enefit to spółka należąca do estońskiej państwowej grupy Eesti Energia. Ostatnio ogłosiła zamiar wprowadzenia nowej oferty na rynek polski. Chce zaproponować klientom biznesowym zakup i wynajem inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych. Sama zajmie się ich instalacją, zapewni wsparcie techniczne i konserwację, umożliwi też zarządzanie stacją online. Jak podaje Enefit, użytkownicy będą mogli monitorować stację i sterować ładowaniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Liczba pojazdów elektrycznych w Polsce rośnie coraz szybciej, co zwiększa zapotrzebowanie na stacje ładujące. Co więcej, rozwój tego rynku wymuszają regulacje. Obowiązująca ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych zobowiązuje dużych przedsiębiorców, których nieruchomości dysponują ponad 20 stanowiskami postojowymi, aby do 2025 roku stworzyli tam infrastrukturę do ładowania elektryków. W praktyce wymóg ten dotyczyć będzie większości budynków biurowych, handlowo-usługowych, zakładów produkcyjnych czy hoteli. – mówi Maciej Kowalski, prezes zarządu Enefit w Polsce.

REKLAMA

Ogólnodostępna sieć ładowarek

Ponadto Enefit zaczął budować u nas publiczną sieć ładowarek przeznaczoną dla wszystkich kierowców EV.

Na koniec marca 2023 roku po polskich drogach jeździło około 67 tys. aut z napędem elektrycznym, natomiast punktów ładowania było jedynie około 5,3 tys. Na jeden punkt przypada więc średnio 12,6 pojazdów, podczas gdy na najbardziej rozwiniętym rynku w Holandii samych ładowarek jest ponad 90 tys. przy ponad 300 tys. zarejestrowanych elektryków. Widać więc, jak wielki jest potencjał wzrostu – zaznacza Maciej Kowalski.

Enefit ma w planach zainstalowanie w Polsce 450 ładowarek w ciągu najbliższych dwóch lat.

– Mamy wiedzę i doświadczenie zaczerpnięte z krajów bałtyckich, gdzie marka Enefit VOLT jest liderem, i wierzymy, że uda nam się z sukcesem przenieść je na polski rynek i zbudować tu silną pozycję – dodaje Kowalski.

REKLAMA

Sprawdzony model biznesowy

Enefit informuje, że model biznesowy, który zamierza wdrożyć w Polsce, już działa na rynkach bałtyckich. W jego ramach spółka oferuje pokrycie kosztów inwestycji w infrastrukturę na terenie nieruchomości klienta.

Z kolei usługa Enefit VOLT zakłada kompleksową obsługę i serwis ładowarki, a także uiszczanie miesięcznych opłat za dzierżawę gruntu. Publiczna sieć obejmie trzy typy ładowarek: o mocy do 22 kW, do 50 kW oraz powyżej 150 kW. Typy ładowarek w danej lokalizacji będą dopasowane do lokalnych potrzeb i natężenia ruchu. Firma opracowała też aplikację na urządzenia mobilne, która umożliwiać ma znalezienie punktu ładowania, rezerwację sesji, opłacenie usługi, przejrzenie statystyk ładowania i generowanie faktur. Aplikacja Enefit VOLT dostępna jest w sklepach AppStore i Google Play.

Ładowarki mają w czasie zasilania pojazdów w 100 proc. korzystać z dostarczanej przez Enefit energii z OZE.

Publiczna sieć Enefit VOLT działa od 2020 roku. Po Estonii, Litwie i Łotwie będzie teraz rozwijana w Polsce. Firma otrzymała na wdrożenie tej usługi dofinansowanie – w wysokości 2 mln euro – z unijnego instrumentu CEF (Connecting Europe Facility). To pozwoli na udostępnienie do końca przyszłego roku w 20 lokalizacjach w czterech krajach łącznie 40 ultraszybkich ładowarek o mocy co najmniej 150 kW. Firma zapewnia, że w zależności od pojazdu ładowanie do 100 km zasięgu będzie możliwe w ciągu kilku minut.

W Polsce Enefit oferuje także usługi z zakresu produkcji energii z OZE, modernizacji oświetlenia oraz zwiększania efektywności energetycznej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA