W Warszawie przybyło stacji ładowania elektryków

W Warszawie przybyło stacji ładowania elektryków
fot. Polenergia

Nowe stacje ładowania samochodów z napędem elektrycznym (EV) uruchomiła w Warszawie Polenergia. Najmocniejsza z ładowarek ma pozwalać na doładowanie EV na kolejne 100 km w niecałe cztery minuty.

Nowe stacje ładowania Polenergii powstały przy Factory Annopol w Warszawie. Składają się z ośmiu punktów ładowania: czterech DC ze złączami CCS oraz czterech AC ze złączami Type2. Jak zapewnia inwestor, najmocniejsza ładowarka – o mocy 350 kW – umożliwia doładowanie elektryka na przejazd kolejnych 100 km w niespełna cztery minuty.

Punkty przy Factory Annopol są dostępne w godzinach 10–21. Wszystkie stacje wyprodukowała firma ABB. Wykorzystują one zieloną energię wytworzoną w standardzie #Energia2051, co oznacza, że pochodzi ona w 100 proc. z farm wiatrowych i fotowoltaicznych należących do Grupy Polenergia.

REKLAMA

Sieć Polenergii w Polsce

Polenergia eMoblity buduje obecnie kilkadziesiąt stacji ładowania na obszarze całej Polski. Będą to zarówno huby ładowania o dużej mocy wzdłuż dróg krajowych i w centrach miast, jak i mniejsze stacje przy galeriach handlowych, hotelach, parkingach i budynkach administracyjno-biurowych. Jeszcze do końca tego roku na powstać kilka stacji w Warszawie.

Polenergia poszukuje nowych lokalizacji dla swoich stacji ładowania także z pomocą użytkowników EV. Uruchomiła narzędzie umożliwiające im zgłaszanie miejsc, w którym przydałaby się stacja zasilania. Firma w aplikacji mobilnej i na swojej stronie informuje o nowych lokalizacjach.

REKLAMA

Spółka rozwija własną sieć stacji ładowania od zeszłego roku. Pierwsza jej stacja powstała na terenie Miasteczka Jutrzenki w Warszawie. Kolejne uruchomione zostały na terenach: centrum handlowego Factory Ursus, parku handlowego Vendo Park w Krakowie, centrum biurowego Długosza Business Park we Wrocławiu. Ostatnio Polenergia otworzyła stację w Koszalinie.

Godziny z OZE

Przy okazji otwarcia nowych stacji ładowania spółka uruchomiła też ofertę promocyjną #WakacjezPeM. Od 1 lipca do 31 sierpnia ceny za usługę ładowania na jej stacjach wynoszą do 1,60 zł brutto za kWh w punkcie AC i 1,99 zł brutto za kWh w punkcie DC.

W lipcu Polenergia eMobility testuje też dynamiczne „Godziny z OZE”. Zniżka dla użytkowników EV ładujących auta na stacjach Polenergii bazować będą na stawkach zmiennych. Stawka za ładowanie (także z dużą mocą) w godzinach 11–15.00 (gdy najwięcej energii dostarczają elektrownie PV) to 1 zł/kWh brutto + 1 zł za start.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.