REKLAMA
 
REKLAMA

Tesla wciąż tanieje. Model 3 poniżej 40 tys. dolarów

Tesla wciąż tanieje. Model 3 poniżej 40 tys. dolarów
Fot. Tesla

To kolejna obniżka cen samochodów amerykańskiego producenta. Teraz Model 3, czyli najpopularniejszy samochód Tesli, można zamówić za cenę znacząco niższą w porównaniu z konkurencyjnymi modelami innych producentów.

Według danych na dzień 25 października cena Tesli Model 3 na oficjalnej stronie zaczynała się od 38 990 dolarów (około 164 tys. zł).

Tesla po raz kolejny obniża ceny

Oprócz obniżek cen najpopularniejszego Modelu 3, redukcji uległa również cena Modelu Y. W przypadku Modelu 3 obniżono ceny wszystkich trzech wersji samochodu. Wspomniana cena 38 990 dolarów odnosi się do modelu RWD (Rear-Wheel Drive) wyposażonego w 18-calowe koła, lakier Midnight Silver Metallic (nie wymaga dodatkowej opłaty) oraz wnętrze wykończone w kolorze czarnym (standard). Zasięg podstawowej Tesli 3 RWD na w pełni naładowanej baterii wynosi około 440 km, a maksymalna prędkość to 225 km/h.

REKLAMA

Po dobraniu płatnych dodatków (m.in. koloru lakieru, większych 19-calowych opon, trybu jazdy autonomicznej) cena Modelu 3 w wersji RWD wynosi już 55 490 dolarów (około 234 tys. zł).

Jeżeli chodzi o pozostałe dwa warianty Modelu 3, to Long Range oferuje zasięg około 535 km oraz prędkość maksymalną 233 km/h. Cena w wersji podstawowej (bez dobierania jakichkolwiek płatnych dodatków) wynosi 45 990 dolarów (około 193 tys. zł).

Z kolei model Tesla 3 Performance oferuje zasięg około 505 km i prędkość maksymalną 260 km/h. Cena w wersji podstawowej (bez dobierania jakichkolwiek płatnych dodatków) to 50 990 dolarów (około 214 tys. zł).

Warto dodać, że oprócz obniżonych cen Modelu 3 atrakcyjnie wygląda czas dostawy nowego samochodu elektrycznego. Według informacji na stronie Tesli niezależnie od wybranego wariantu Modelu 3 (w wersji podstawowej, bez doboru płatnych dodatków) można liczyć na dostawę w ciągu kilku tygodni.

Model Y również w promocji

Warto zwrócić także uwagę na to, że Tesla obniżyła ceny Modelu Y, czyli większego brata Modelu 3. Samochód ponownie dostępny jest w trzech wersjach: RWD, Long Range oraz Performance (w przypadku dwóch ostatnich modeli AWD).

Cena Tesli Y w wersji RWD wynosi obecnie 43 990 dolarów (około 185 tys. zł). Pod uwagę ponownie wzięto model AWD bez dokładania dodatkowych płatnych opcji. Tesla Y RWD oferuje zasięg w okolicach 420 km oraz prędkość maksymalną 217 km/h.

Pośredni model Long Range z zasięgiem 530 km i prędkością maksymalną 217 km/h zaczyna swoją cenę od 48 490 dolarów (około 204 tys. zł).

Model Performance z zasięgiem około 490 km oraz prędkością maksymalną 250 km/h to cena zaczynająca się od 52 490 dolarów (około 221 tys. zł) w podstawowej wersji bez żadnych płatnych dodatków.

REKLAMA

W przypadku modelu Y ceny wariantów Long Range oraz Performance zostały obniżone odpowiednio o 2 tys. dolarów względem poprzednich cen (wariant RWD pozostał przy poprzedniej cenie).

Dodatkowe dopłaty zwiększają atrakcyjność zakupu

Należy dodać, że obecnie zarówno za granicą, jak i w Polsce można liczyć na duże wsparcie finansowe przy zakupie samochodu elektrycznego (spełniając oczywiście warunki określonych programów). W Stanach Zjednoczonych obecnie można zakupić taki pojazd nawet o 7,5 tys. dolarów taniej, uwzględniając dofinansowanie otrzymane w ramach ulgi federalnej. Oznacza to, że w przypadku najtańszego Modelu 3 RWD po uwzględnieniu dotacji jego cena wyniesie około 31 460 dolarów (około 132 500 zł), co stanowi niezwykle konkurencyjną ofertę.

W Polsce trwa obecnie nabór w ramach programu Mój Elektryk. Beneficjanci (osoby fizyczne) mogą liczyć na dotację w wysokości nie więcej niż 18 750 zł lub nie więcej niż 27 000 zł w przypadku osoby fizycznej posiadającej Kartę Dużej Rodziny (w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny). Cena dofinansowanego pojazdu zeroemisyjnego nie może przekroczyć 225 000 zł (nie dotyczy osoby fizycznej posiadającej Kartę Dużej Rodziny).

Zmodernizowana Tesla 3 dostępna w Polsce

Omówione powyżej ceny za poszczególne warianty Modeli 3 i Y odnoszą się do samochodów sprzedawanych na rynku amerykańskim. Należy dodać, że Model 3 przeszedł w tym roku lifting, a jego najnowsza odsłona jest dostępna do zakupu za pośrednictwem polskiej strony Tesli.

Wersja z napędem na tylne koła (RWD) bez dodatkowo płatnych gadżetów kosztuje w tym momencie 205 990 zł. Druga dostępna wersja Long Range w podstawowym pakiecie to koszt 240 990 zł.

Odświeżona wersja Tesli Model 3 w wariancie RWD zaoferuje dłuższy zasięg względem poprzednika, który ma wynieść około 513 km. Odświeżona wersja Long Range to już 629 km zasięgu. Producent podkreśla również, że wersja poliftingowa ma zapewniać lepsze wyciszenie z uwagi na zastosowanie nowych materiałów izolacyjnych oraz wnętrze wykonane z lepszej jakości materiałów.

W przypadku Modelu Y w wersji podstawowej RWD cena na polskim rynku wynosi obecnie 224 990 zł (bez dobierania jakichkolwiek płatnych dodatków), cena wersji Long Range zaczyna się od 260 990 zł, a najmocniejsza wersja Performance to już koszt 281 990 zł.

Szacowany czas dostawy na terenie Polski to od 2 do 6 tygodni dla Modelu 3 i od 4 do 6 tygodni dla Modelu Y.

Korekta: W pierwszej wersji artykułu podaliśmy błędne dane dotyczące zasięgu i przyspieszenia. Tekst został poprawiony.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Te prędkości maksymalne rzędu 140 km/h to są w milach na godzinę. Przeliczcie je na km/h, bo wstyd takie coś puścić.

Autor musi sie trochę podszkolic z wiedzy motoryzacyjnej. Prawdopodbnie mile na km zmienione na km/h. Zasiegi WLTP podawane jako około – no nie około bo raczej zawsze mniej. Zasięg WLTP Tesli 3 Highland w wersji Long Range na mniejszych 18 calowych felgach większy niż 629 km bo aż 678 km ale to trzeba sie w konfigurator Tesli zagłębić choć nie jakoś bardzo…

Kto te bzdury publikuje? Jakiś cieć? Na pewno nie dziennikarz.

Bzdury o dezinformacja. Poprawcie dane!

Taaaki długi artykuł i byk na byku. Redakcja za mało na Google translator i chatgpt siedzi.

Przy w miarę szybkiej jeżdzie zasięg jest słaby.

Czy komuś tutaj dopłacają za to żeby puszczać do sieci takie babole ??? Tesla z dodatkami 62tys dol 😂😂😂 dzieci w przedszkolu lepiej potrafią dodawać

Artykuł tragedia, to gram w zielone to jakaś zabawa w szukanie błędów w artykule?

Nie sprzedają się?

Masakra,ten artykuł

Ci mnie interesują ceny w USA, podacie ceny w Polsce, a nie mieszajcie ludziom w glowie

Jeszcze trochę i za darmo elektryki będą dawać Cała ta elektromobilna rewolucja to ściema

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA