Elektryczny Nissan Leaf to samochód roku 2011

Pojazd z napędem elektrycznym po raz pierwszy został samochodem roku w Europie. Nissana Leaf-a już w tym miesiącu będą mogli kupić Amerykanie, którzy jednak nie mają pewności co do jego maksymalnego zasięgu. {więcej}

O wynikach konkursu Car of the Year 2011 zdecydowało 57 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 krajów. – Jury przyznało dzisiaj, że Nissan Leaf to przełom w elektrycznej motoryzacji. To pierwsze elektryczne auto, które może się równać ze swoimi konwencjonalnymi odpowiednikami – komentował wyniki konkursu Hakan Matson, przewodniczący składu sędziowskiego. W konkursie Leaf wyprzedził Alfę Romeo Giulietta, Opla Merivę, Forda C-Max i Citroena C3.

Ile Nissan Leaf może przejechać na jednym ładowaniu? Testy, które przeprowadziła ostatnio amerykańska, federalna Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA), wykazały, że zasięg Leaf-a wynosi maksymalnie 73 mile, a nie 100 – jak przekonywał wcześniej Nissan.

REKLAMA
REKLAMA

W badaniach nowych pojazdów EPA szacuje także przeciętny koszt energii, którą zużywa dany pojazd w ciągu roku. Według Agencji, koszt energii, którą spożytkuje rocznie Leaf, to 561 dolarów. Dla porównania, dla samochodów zaliczanych do tej samej klasy – Toyoty Prius i Chevroleta Malibu  – roczny koszt energii wyniesie odpowiednio 867 dol. i 1669 dol.

W pierwszej kolejności Leaf trafi do sprzedaży w Japonii i USA, gdzie już w tym miesiącu ma być dostępny w Kalifornii, Oregonie, Arizonie, Tennessee i stanie Waszyngton, a na początku przyszłego roku także w Teksasie i na Hawajach. Na początku przyszłego roku Leaf trafi także do salonów na Starym Kontynencie.

W Stanach Zjednoczonych auto będzie kosztować 32,7 tys. dolarów, jednak jego cenę obniży ulga podatkowa w wysokości 7 tys. dol., która jest przyznawana przez rząd federalny Amerykanom kupującym ekologiczne pojazdy.


Red. Gramwzielone.pl