Wielka Brytania zakaże sprzedaży aut na ropę

Wielka Brytania zakaże sprzedaży aut na ropę
Fot. Christian Bortes, flickr cc

Brytyjski rząd jest kolejnym, który zamierza wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów z tradycyjnymi silnikami.

Londyn poinformował, że zakaz sprzedaży samochodów na ropę będzie obowiązywać od 2040 roku. Kilka tygodni temu podobną deklarację złożył rząd Francji.

Kilka innych krajów, takich jak Holandia, Norwegia czy Indie, rozważa wprowadzenie podobnego zakazu, ale już w roku 2030. Ponadto od roku 2025 niemożliwy ma być wjazd samochodem z napędem diesla do takich miast jak Paryż, Madryd, Meksyk czy Ateny. 

REKLAMA

Deklaracja brytyjskiego rządu to kolejna informacja zwiastująca rewolucję w branży motoryzacyjnej. Kilka tygodni temu Volvo zapowiedziało, jako pierwszy na świecie producent aut z tradycyjnym napędem, że wszystkie jego nowe modele wprowadzane na rynek od roku 2019 będą posiadać napęd wyłącznie elektryczny lub hybrydowy.  

REKLAMA

Wcześniej brytyjski rząd zdecydował, że przeznaczy 800 mln funtów na rozwój technologii transportu bezemisyjnego, a w tym tygodniu zdecydowano o przyznaniu 246 mln funtów rządowego wsparcia na rozwój brytyjskich technologii bateryjnych.

Jak na razie pojazdy na wtyczkę to jedynie około 1 proc. sprzedaży aut na Wyspach. Liczba aut typu plug-in, które poruszają się po brytyjskich drogach, przekracza 100 tysięcy. Obsługuje je niewiele ponad 12 tys. publicznych stacji ładowania.

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 36,9 tys. samochodów wyłącznie z napędem elektrycznym wobec 28,7 tys. rejestracji EV odnotowanych w roku 2015.

red. gramwzielone.pl