W III kwartale Tesla dostarczyła więcej aut, ale zmniejszyła produkcję

W III kwartale Tesla dostarczyła więcej aut, ale zmniejszyła produkcję
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Tesla poinformowała, że III kwartał br. był dla niej najlepszy pod względem zrealizowanych dostaw samochodów elektrycznych. Firma Elona Muska rozpoczęła w końcu dostawy przełomowego Modelu 3. Liczba dostarczonych Modeli 3 nie robi jednak na razie dużego wrażenia mając na uwadze wyznaczony przez Muska na przyszły rok cel produkcji 500 tys. elektryków.

Amerykański producent samochodów elektrycznych podał wyniki za III kwartał – na razie w zakresie zrealizowanych dostaw i produkcji, nie informując jeszcze o rezultacie finansowym.

W III kwartale Tesla zrealizowała 26 150 dostaw aut, w tym 14 056 Modeli S, 11 865 Modeli X, a także 220 Modeli 3. W zakresie dostaw pierwszych dwóch modeli był to najlepszy kwartał w dotychczasowej historii Tesli, w którym odnotowano wzrost dostaw o 17,7 proc. w porównaniu do wcześniejszego kwartału oraz o 4,5 proc. w ujęciu rok do roku.

REKLAMA

Informując o dostawach aut w II kwartale, Tesla podkreślała, że zostały one spowolnione przez niewystarczającą dostępność baterii. – Wyzwania technologiczne rosną wykładniczo wraz z gęstością energii – komentowała amerykańska firma, dodając, że w II kwartale produkcja zestawów baterii była o 40 proc. niższa od zapotrzebowania.

W całej pierwszej połowie 2017 r. Tesla dostarczyła 47 077 aut i prognozuje, że w II połowie roku odnotuje liczbę dostaw wyższą o kilka tysięcy, osiągając na koniec 2017 r. wolumen 100 tys. dostarczonych samochodów, co byłoby wynikiem lepszym od ubiegłorocznego o około 30 proc.

Elon Musk zapowiada, że dzięki właśnie rozpoczętej produkcji nowego Modelu 3, już w przyszłym roku Tesla będzie produkować rocznie 500 tys. aut. Do tego czasu musi jednak pokonać bariery, które dały o osobie znać w poprzednim kwartale. W ostatnich tygodniach 2017 r. Tesla chce produkować 5 tys. samochodów tygodniowo.

REKLAMA

W zakończonym właśnie kwartale gorzej wyglądały natomiast wyniki produkcji. W III kwartale amerykańska firma wyprodukowała w sumie 25 336 samochodów elektrycznych, z czego 260 to wdrożony niedawno do produkcji Model 3. Natomiast w II kwartale br. Tesla wyprodukowała 25,7 tys. aut, a w całym I półroczu 51,1 tys.

Firma Elona Muska zaznacza, że produkcja Modelu 3 była niższa od oczekiwanej ze względu na „zatory produkcyjne”, jednak podkreśla, że nie odnotowano dotąd większych problemów na etapie wdrażania do produkcji nowego auta.

Większość systemów produkcyjnych w naszych fabrykach w Kalifornii i Nevadzie jest w stanie funkcjonować na wyższych obrotach, jednak w przypadku kilku ich uruchomienie zajęło więcej czasu niż się spodziewaliśmy – komentuje Tesla.

Firma dodaje jednak, że „nie ma większych problemów z Modelem 3 jeśli chodzi o produkcję czy łańcuch dostaw”. – Wiemy, co trzeba naprawić, jesteśmy pewni rozwiązania zatorów produkcyjnych w najbliższym czasie – czytamy w komunikacie Tesli.

Wkrótce Tesla powinna podać również wyniki finansowe za III kwartał. We wcześniejszym kwartale amerykański producent odnotował znowu dużą stratę. Więcej o kondycji finansowej Tesli w artykule: Tesla znowu z dużą stratą.

red. gramwzielone.pl