CEZ buduje stacje szybkiego ładowania EV

CEZ buduje stacje szybkiego ładowania EV
Fot. CEZ

Czeski państwowy koncern energetyczny CEZ uruchomił na autostradowej obwodnicy Pragi kolejne stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Trzy punkty ładowania, bazujące na technologii dostarczonej przez ABB, które powstały w Vestec koło Pragi, to element planu czeskiego koncernu energetycznego, który do końca przyszłego roku chce uruchomić w Czechach w ramach finansowanego ze środków unijnych programu „EV Fast Charging Backbone Network Central Europe” przynajmniej 40 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Kolejne stacje ładowania CEZ ma uruchomić m.in. przy autostradzie D1 w pobliżu Brna, w regionie Ołomuńca czy Liberca.

Zastosowana technologia o mocy 50 kW ma pozwalać na naładowanie 80 proc. baterii w czasie około 20-30 minut i będzie zgodna ze standardami CHAdeMO oraz CCS.

REKLAMA

CEZ już teraz posiada w Czechach 75 stacji ładowania samochodów elektrycznych, z których 30 to stacje szybkiego ładowania.

Potentat energetyczny finansuje budowę sieci stacji ładowania EV w Czechach z unijnego programu „Łącząc Europę”. Z tego samego instrumentu korzysta spółka Greenway Infrastructure Poland, która na budowę sieci szybkich ładowarek samochodów elektrycznych w naszym kraju pozyskała z Unii Europejskiej kwotę 3 mln euro.  

Obecnie w Czechach jest zarejestrowanych około 1,5 tys. samochodów elektrycznych. – Stopniowe usuwanie barier – takich jak ograniczony zasięg aut elektrycznych, ich wysoka cena, mała ilość stacji ładowania i brak doświadczeń konsumentów – w połączeniu z zachętami takimi jak możliwość wjazdu do centrów miast, wydzielone strefy parkingowe czy dostęp do buspasów, powinno szybko zwiększyć sprzedaż samochodów elektrycznych do 20 proc. wszystkich sprzedawanych w Czechach aut – ocenia CEZ.

REKLAMA

Stacji ładowania elektryków w Czechach wkrótce będzie znacznie więcej. Kilka miesięcy temu Komisja Europejska zatwierdziła notyfikowany przez rząd Czech system wsparcia mający na celu budowę sieci stacji ładowania. Pomoc publiczna będzie dostępna również w zakresie inwestycji w infrastrukturę uzupełniania paliwa w innych, niskoemisyjnych technologiach transportu.

Budżet przygotowanego przez czeski rząd programu wynosi 44,5 mln euro i powinien zostać wydany w ciągu sześciu lat. Dofinansowana przez Pragę infrastruktura ma objąć całe Czechy.

Cel to inwestycje w publicznie dostępne stacje ładowania energią elektryczną i uzupełniania alternatywnych paliw – w tym wodoru czy LNG.

Firmy chcące zbudować na terenie Czech stacje do ładowania samochodów elektrycznych będą mogły aplikować o dofinansowanie w czterech przetargach, które przeprowadzą czeskie władze.

Mapę należących do CEZ stacji ładowania samochodów elektrycznych w Czechach można znaleźć pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl