Rzeszów kupi autobusy elektryczne z odwróconym pantografem

Rzeszów kupi autobusy elektryczne  z odwróconym pantografem
Fot. Solaris

Wczoraj w siedzibie Urzędu Miasta w Rzeszowie władze miasta oraz przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach S.A. podpisali umowę na dostawę 10 autobusów elektrycznych o długości 12 metrów oraz 30 pojazdów przegubowych z napędem konwencjonalnym.

Pierwszy kontrakt opiewa na sumę 30,2 mln zł, drugi na 54,4 mln zł. Umowy zakładają dostawy w 2018 roku.

W zakończonym kilka tygodni temu postępowaniu przetargowym na dostawę 10 sztuk autobusów elektrycznych najlepszą ofertę przedstawiła firma Solaris Bus & Coach S.A. Poza dostarczeniem pojazdów kontrakt zakłada również budowę infrastruktury, która umożliwi ładowanie autobusów zarówno w dzień podczas kursów na trasie, jak i na terenie zajezdni.

REKLAMA

Elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 electric zostaną wyposażone w baterie Solaris High Power o pojemności 87,6 kWh.

REKLAMA

Przygotowując urządzenia do ładowania autobusów elektrycznych dla Rzeszowa Solaris ma współpracować z polskimi firmami zrzeszonymi w klastrze „Polski Autobus Elektrycznym”, którego liderem jest firma z Bolechowa.

Elektryczne Solarisy będą wyposażone w tzw. pantograf odwrócony, który zostanie umieszczony na ładowarce i będzie się obniżać do dachu pojazdu. W ten sposób będzie można naładować pojazd w ciągu kilku minut podczas przerwy na przystanku lub na końcu linii.

Oprócz ładowania pantografowego, autobus będzie standardowo wyposażony w złącze ładowania typu plug-In, które jest przeznaczone do wolniejszego ładowania baterii podczas dłuższego postoju. 

red. gramwzielone.pl