Greenway uruchomił kolejną szybką stację ładowania EV

Greenway uruchomił kolejną szybką stację ładowania EV
Rafał Czyżewski, prezes zarządu Greenway Infrastructure Poland

Nowa ładowarka Greenway Infrastructure Poland została oddana do użytku w Parku Handlowym Matarnia w Gdańsku. To już jedenasta stacja Greenway w Polsce. W planie firmy jest budowa sieci blisko 200 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Urządzenie zamontowane w Gdańsku obsługuje kilka standardów ładowania (CHAdeMO, CCS i AC Type-2) i umożliwia równoczesne ładowanie prądem stałym i zmiennym.

Nowa stacja zainstalowana to szybka ładowarka wyprodukowana przez portugalską firmę Efacec, umożliwiająca jednoczesne podłączenie dwóch pojazdów. Jeden z nich może ładować się bardzo szybko przy wykorzystaniu prądu stałego z mocą do 50 kW, a drugi przy wykorzystaniu prądu zmiennego aż do 43 kW.

REKLAMA

Jak zapewnia Greenway, dzięki nowoczesnej infrastrukturze naładowanie baterii o pojemności 20 do 40 kWh do optymalnych 80 procent, zajmuje średnio od 10 do 20 minut, co pozwala na przejechanie ok. 100-180 km.

REKLAMA

To pierwsza nasza stacja w Trójmieście, jednak zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest na Pomorzu bardzo duże, dlatego w całym regionie powstanie jeszcze kilkanaście różnego typu ładowarek naszej sieci – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland.

Greenway zapowiada, że budowana przez tą firmę sieć blisko 200 szybkich stacji ładowania sprawi, że przemieszczanie się samochodem elektrycznym na długim dystansie będzie dużo łatwiejsze niż dotychczas i nie będzie wymagać szczegółowego planowania podróży.

Cała planowana sieć stacji ładowania Greenway Infrastructure w Polsce ma powstać do połowy 2020 roku. Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro. 

red. gramwzielone.pl