Ursus pokazał pierwszy polski elektryczny samochód dostawczy

Ursus pokazał pierwszy polski elektryczny samochód dostawczy
Fot. Ursus SA

W trakcie odbywającego się w Rzeszowie Kongresu 590 spółka Ursus SA zaprezentowała prototyp pierwszego polskiego w pełni elektrycznego samochodu dostawczego o nazwie Elvi. 

Jak informuje Ursus, pojazd wyposażono w „rewolucyjny” system szybkiego doładowywania baterii w 15 minut do 90 proc. Pełna bateria ma umożliwić przejechanie do 150 km. Ursus nie podaje jednak, w jakim standardzie ładowania uzupełnienie baterii może nastąpić tak szybko.

Elvi zaprojektowano w wersji trzyosobowej i to nie ulegnie zmianie. Tył pojazdu może być zamieniony w chłodnię, plandekę, kontener lub otwartą skrzynię. Może znaleźć się na wyposażeniu firm zajmujących się wywozem odpadów, przewozem paczek, budownictwem czy dostawą żywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki pojazd skonstruować na potrzeby służb medycznych czy straży pożarnej. Dzięki temu grono potencjalnych odbiorców jest naprawdę szerokie. Największe szanse dla pojazdu upatruje się w usługach kurierskich – zapewnia Ursus.

REKLAMA

Całkowita masa pojazdu to 3,5 tony, ładowność wynosi 1100 kg. Maksymalna prędkość to 100 km/h.

REKLAMA

Na razie nie wiadomo, kiedy Ursus Elvi trafi do sprzedaży. Póki co Ursus z powodzeniem rywalizuje natomiast o kontrakty na dostawę autobusów elektrycznych. W ubiegłym miesiącu spółka Ursus Bus wygrała przetarg na dostawę w pełni elektrycznych autobusów niskopodłogowych dla miasta Zielona Góra. Podstawowy zakres kontraktu o wartości 96,5 mln zł brutto obejmuje dostawę 47 fabrycznie nowych autobusów miejskich o długości 12 metrów.

Ursus Bus SA od dłuższego czasu intensywnie inwestuje w elektromobilność. W czerwcu tego roku spółka powołała konsorcjum „Polski E-BUS”. Celem tej inicjatywy jest stworzenie projektu nowego, całkowicie polskiego autobusu elektrycznego „następnej generacji”.

Spółka zapewnia, że obecnie w jej ofercie znajdują się również autobusy „trzeciej generacji” o napędzie alternatywnym, które posiadają silnik elektryczny z ogniwami wodorowymi. Premierowy model został po raz pierwszy zaprezentowany szerszej publiczności w marcu tego roku.

red. gramwzielone.pl