Ceny nowej wersji najpopularniejszego elektryka

Ceny nowej wersji  najpopularniejszego elektryka
Nowy Nissan Leaf. Fot. Nissan

W ciągu dwóch miesięcy europejscy klienci złożyli już ponad 10 tys. zamówień na nową wersję najpopularniejszego elektryka na świecie. Ile nowy Nissan Leaf będzie kosztować w Polsce?

Leaf to najczęściej kupowany elektryk na świecie. Na rynek trafił w 2010 roku, a teraz Nissan wprowadza jego nową wersję, która – jak informują Japończycy – cieszy się dużym zainteresowaniem klientów.

Dotychczasowe wersje Leafów, dostępne na rynku od 2010 r., sprzedano w ponad 300-tysiącach egzemplarzy. Natomiast od europejskiej premiery nowej wersji, która odbyła się w październiku br., w ciągu pierwszych dwóch miesięcy Nissan zebrał już ponad 10 tys. zamówień – mimo, że jak zaznacza japoński producent, nowy Leaf trafi do salonów dopiero w lutym.

REKLAMA

Produkcja nowego Leafa rozpoczęła się w tym miesiącu w brytyjskiej fabryce Nissana w Sunderland. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się za około 2 miesiące.

Zasięg nowego Nissana Leaf na jednym ładowaniu zwiększył się do 378 km według metodologii NEDC. Ma to umożliwić zastosowanie baterii litowo-jonowej o większej pojemności sięgającej 40 kWh.  

Czas ładowania w standardzie 3 kW ma wynosić 16 godzin, przy 6 kW będzie o połowę krótszy, a przy szybkim ładowaniu uzupełnienie baterii do 80 proc. ma zająć 40 minut.

REKLAMA

Nissan ma wprowadzić do sprzedaży pod koniec przyszłego roku również droższą wersję, o zwiększonej mocy i większej pojemności akumulatorów. Na razie Japończycy nie podają jednak jej parametrów.

Japończycy zapowiadają też wdrożenie technologii Vehicle-to-Grid (V2G) pozwalającej na dwukierunkowy przepływ energii, a tym samym pełną integrację samochodów elektrycznych z siecią elektroenergetyczną.

Ceny w Polsce

Jak informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, w Polsce nowa wersja Nissana Leaf obejmuje cztery warianty wyposażenia: Visia, Acenta, N-Connecta i Tekna. Bazowa wersja Visia została wyceniona na 139 tys. zł. Ceny wersji Acenta rozpoczynają się od 148 tys. zł, a wersji N-Connecta od 159 tys. zł. Najdroższa wersja Tekna ma kosztować 165 tys. zł.

Dla porównania ceny starszej wersji Leafa z baterią o pojemności 24 kWh zaczynają się od 128 tys. zł, a wersji z większą baterią 30 kWh od 133 tys. zł. 

red. gramwzielone.pl