Elektryczny Model S najczęściej kupowanym autem w Norwegii

Elektryczny Model S najczęściej kupowanym autem w Norwegii
Tesla Model S, foto: Tesla

{więcej}W ubiegłym miesiącu najczęściej kupowanym modelem auta w Norwegii była elektryczna Tesla Model S. Dzięki wsparciu norweskiego rządu, kraj ten staje się europejskim liderem w rozwoju elektrycznej motoryzacji. 

Jak informuje serwis wyborcza.biz, w ubiegłym miesiącu Norwegowie kupili 616 elektrycznych Modeli S, dzięki czemu udział elektrycznego samochodu Tesli w rynku nowych aut w Norwegii wyniósł 5,1%. Tesla wyprzedziła w tym zakresie Volkswagena, którego Golf osiągnął udział w sprzedaży na poziomie 4,6%. 

REKLAMA

Ekskluzywny Model S zdobywa popularność wśród norweskich kierowców mimo wysokiej ceny. Wynosi ona ok. 110-117 tys. dol., czyli o połowę więcej niż w USA. Co więcej, cześć Norwegów nie chcących czekać na realizację zamówienia, decyduje się na zakup Modelu S z rynku wtórnego nawet o 20% drożej. 

REKLAMA

Wysoka cena Modelu S w Norwegii nie robi jedak aż tak dużego wrażenia, jeśli spojrzymy na będące w tym samym segmencie aut modele spalinowe, za które Norwegowie płacą nawet ponad 300 tys. dol. ze względu na wyjątkowo wysokie podatki. 

Norweski rząd wspiera rozwój elektrycznej motoryzacji nie tylko oferując ulgi podatkowe na zakup elektrycznych aut, ale także zwolnienia z opłat za przejazd autostradami czy parkowanie, a także rozbudowując sieć stacji ładowania akumulatorów, z których korzystanie w Norwegii odbywa się na koszt państwa. 
gramwzielone.pl