Coraz niższe ceny energii z fotowoltaiki

Coraz niższe ceny energii z fotowoltaiki
8minutenergy Renewables

Bloomberg policzył ostatnio, że koszt produkcji energii słonecznej z uruchamianych w pierwszych miesiącach tego roku elektrowni fotowoltaicznych wyniesie przeciętnie 57 USD/MWh. Energia z fotowoltaiki w wielu miejscach na świecie jest już jednak kontraktowana po dużo niższych cenach.

W wielu lokalizacjach fotowoltaika może być już znacznie tańsza od poziomu wskazanego w ostatniej analizie Bloomberga, co może wynikać nie tylko z lepszego nasłonecznienia, ale także z takich czynników jak okresy obowiązywania umów czy koszt kapitału.

Potwierdzają to choćby oferty składane w aukcjach dla fotowoltaiki w Indiach. W jednej z tych aukcji fiński koncern energetyczny Fortum ostatnio złożył skutecznie ofertę na sprzedaż energii za 248 INR/MWh, czyli za ok. 35 USD/MWh.

REKLAMA

Z kolei w rozstrzygniętej przed rokiem aukcji na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 300 MW, które mają powstać w Arabii Saudyjskiej, zwycięskie oferty zostały złożone przez arabski koncern ACWA Power, który zgłosił cenę 23,6 USD/MWh, a także przez konsorcjum, na którego czele stoi japoński koncern Marubeni (26,6 USD/MWh).

Najniższe ceny w aukcjach dla odnawialnych źródeł energii, które dotąd odbyły się na świecie, zgłoszono pod koniec 2017 r. w aukcjach w Meksyku. Ceny na poziomie zaledwie 17,7 USD/MWh zaproponował włoski koncern energetyczny Enel dla swoich projektów wiatrowych. W przypadku energetyki słonecznej najniższe ceny rzędu 19,7 USD/MWh zgłosiło japońsko-chińskie konsorcjum Mitsui i Trina Solar.

Tania energia w USA

W przypadku dużych farm fotowoltaicznych w USA – jak wyliczał ostatnio francuski regulator rynku energii elektrycznej CRE – koszty produkcji energii wynoszą obecnie około 35-40 EUR/MWh, czyli około 40-45 USD/MWh.

W poszczególnych stanach USA kontraktowana jest jednak energia z fotowoltaiki często po dużo niższych cenach.

Najniższą cenę, wynoszącą tylko 21,75 USD/MWh, zakontraktowano właśnie w Idaho, północnozachodnim stanie USA. Stanowy koncern energetyczny Idaho Power po takiej cenie będzie kupować, na podstawie umowy PPA zawartej na 20 lat, energię z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 120 MW.

Elektrownię fotowoltaiczną postawi deweloper Jackpot Holdings w pobliżu miasta Twin Falls, w południowej części stanu Idaho. Produkcja energii ma się rozpocząć w roku 2022.

REKLAMA

Ta umowa to zresztą element strategii Idaho Power, który ogłosił plan osiągnięcia 100-procentowego udziału czystej energii w swoim miksie energetycznym do roku 2045.

Cena za energię z fotowoltaiki, którą zapłaci Idaho Power, przebija dotychczas najniższą, zakontraktowaną cenę energii na amerykańskim rynku fotowoltaicznym.

W połowie ubiegłego roku stanowy koncern energetyczny NV Energy – należący do holdingu miliardera Warrena Buffeta – wyselekcjonował portfolio inwestycji fotowoltaicznych na łączną moc 1001 MW. W części z tych projektów zakłada się jednocześnie wykorzystanie magazynów energii na łączną moc 100 MW i pojemność 400 MWh.

Najtańsza z ofert, które ma zakontraktować w 25-letniej umowie PPA operator energetyczny z Nevady, dotyczy farmy fotowoltaicznej Copper Mountain Solar o planowanej mocy 250 MW. Przyjęto, że cena energii wyniesie początkowo jedynie 21,55 USD/MWh, jednak ta cena ma co roku rosnąć o 2,5 proc.

W przypadku innego z projektów planowanych w Nevadzie, o mocy 300 MW, zakontraktowana na 25 lat cena ma wynieść 23,76 USD/MWh, przy czym ta cena to średnia dla całego okresu obowiązywania umowy, w której uwzględniono coroczną indeksację o 2,5 proc. Początkowo energia będzie sprzedawana po cenie wynoszącej tylko 17,95 USD/MWh.

Również w ubiegłym roku koncern Central Arizona Project podpisał 20-letnią umowę na zakup energii z mającej powstać w Arizonie do 2021 r. elektrowni fotowoltaicznej od dewelopera AZ Solar 1 po cenie wynoszącej 24,99 USD/MWh.

Rekordowo niskie ceny energii z elektrowni fotowoltaicznych szykują też inwestorzy, którzy zgłosili swoje projekty do stanowego regulatora w Kolorado, uwzględniając w przypadku części z nich zainstalowanie również bateryjnych magazynów energii. W sumie planowana jest tam budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 707 MW(AC) oraz magazynów energii o mocy 275 MW i pojemności ok. 1 GWh.

Oferty złożone w Kolorado wyłącznie na fotowoltaikę zakładają ceny energii na poziomie 23-27 USD/MWh, natomiast w przypadku projektów solar-plus-storage zgłoszone ceny sięgają 30-32 USD/MWh (jeszcze niższe ceny zaoferowano w Kolorado przypadku projektów wiatrowych, wynoszą zaledwie 11-18 USD/MWh).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.