REKLAMA
 
REKLAMA

Na terenach Volkswagena we Wrześni powstaje ogromny projekt PV on-site

Na terenach Volkswagena we Wrześni powstaje ogromny projekt PV on-site
fot. Quanta Energy

Zakończył się pierwszy etap budowy instalacji fotowoltaicznej na terenie zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni. Jednocześnie podpisana została umowa na realizację kolejnego etapu, który doprowadzi do powstania największej instalacji fotowoltaicznej on-site w Europie Środkowo-Wschodniej.

Volkswagen poinformował, że właśnie zakończył się pierwszy etap inwestycji PV realizowanej na terenach należących do spółki. Budowa farmy fotowoltaicznej we Wrześni, zlokalizowanej na powierzchni około 4 hektarów, ruszyła w grudniu ubiegłego roku. Jej moc wynosi 2 MW. Instalacja należy do PV Auto Polska, a za realizację zadania odpowiadała firma Solarpro Polska.

Farma fotowoltaiczna zaczęła już produkcję energii w trybie rozruchowym. Generowana energia przeznaczona będzie na potrzeby zakładu Volkswagen Poznań.

REKLAMA

Drugi etap budowy farmy fotowoltaicznej we Wrześni obejmie o wiele większą instalację. Volkswagen Poznań podpisał w tej sprawie umowę z firmą Quanta Energy.

Rekord w naszej części Europy

Farma fotowoltaiczna, która powstanie we Wrześni w ramach drugiego etapu inwestycji na terenach należących do Volkswagena, będzie miała moc 13 MW. Jak informuje Quanta Energy, będzie to największy projekt PV on-site (instalacji przyłączonej bezpośrednio do instalacji wewnętrznej odbiorcy energii i wytwarzającej energię na potrzeby tego odbiorcy) w jednej lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Po zakończeniu drugiego etapu budowy cała farma PV obejmie teren 22 hektarów i wyprodukuje 15,75 GWh energii elektrycznej w skali roku. Taka ilość wystarczyłaby do zasilenia blisko 4 tys. domów jednorodzinnych przez rok. Wyprodukowana energia będzie jednak przeznaczona głównie do zaspokojenia potrzeb energetycznych fabryki Volkswagena we Wrześni.

Realizacja drugiego etapu projektu fotowoltaicznego ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć do czerwca 2024.

Wszystkie fabryki spółki Volkswagen Poznań zasilane są w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, dostarczaną przez zewnętrznych dostawców. By zmniejszyć koszty zakupu tej energii, a jednocześnie zwiększyć udział w bilansie energetycznym spółki energii wytwarzanej samodzielnie, zdecydowaliśmy się na budowę przyzakładowej instalacji fotowoltaicznej we Wrześni – mówi dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni.

REKLAMA

Jak zaznacza przedstawiciel firmy, farma PV we Wrześni to tylko jeden z projektów energetycznych realizowanych w spółce Volkswagen Poznań. Oprócz tego odzyskuje ona energię cieplną pochodzącą z procesów produkcyjnych, m.in. z odlewni, którą przekazuje do sieci miejskiej. W ten sposób ogrzewanych jest 6,5 tys. mieszkań w Poznaniu.

Moduły dwustronne

Instalacja budowana przez Quanta Energy składać się będzie z ponad 20 tys. paneli PV o mocy 590 W. Firma wykorzysta panele dwustronne (bifacial), co ma umożliwić wyprodukowanie o 5–7 proc. więcej energii w skali roku niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Panele bazują na ogniwach typu N, które mają gwarantować niższy spadek wydajności modułów i wyższą sprawność.

Grupa Quanta Energy to spółka należąca do Grupy R.Power. Jest dostawcą usług fotowoltaicznych dla biznesu w Polsce, rozwija też działalność w Niemczech i we Włoszech, m.in. w modelu biznesowym PV as a Service (PvaaS). Specjalizuje się w budowie instalacji PV na dachach i gruntach przyzakładowych dla sektora przemysłowego, logistyki i handlu. W ostatnich dwóch latach Quanta podpisała w Polsce kontrakty na instalację ponad 90 MW.

Zielone dostawy od Polenergii

Energia elektryczna wykorzystywana do produkcji samochodów Volkswagena w Poznaniu już od 2018 roku pochodzi w 100 proc. ze źródeł odnawialnych, a w zakładzie we Wrześni – od 2019 roku.

W marcu 2021 roku Volkswagen Poznań zawarł umowę PPA na dostawy energii ze spółką  Polenergia Obrót SA. Kontrakt przewidywał dostarczenie ponad 1,2 TWh energii wytwarzanej jest przez należące do Polenergii elektrownie wiatrowe.

Dostawy zielonej energii na podstawie umowy PPA miały trafić także do pozostałych zakładów koncernu w Polsce: Volkswagen Motor Polska (Polkowice), SITECH (Polkowice, Głogów), Scania Production (Słupsk) i MAN Truck&BUS (Niepołomice).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA