REKLAMA
 
REKLAMA

Izraelski inwestor z finansowaniem na projekty OZE. Także w Polsce

Izraelski inwestor z finansowaniem na projekty OZE. Także w Polsce
fot. Asia Chang/Unsplash

Izraelski niezależny producent energii ma ambicję znaleźć się w europejskiej czołówce. Do przyspieszenia ekspansji ma się przyczynić kolejne pozyskane finansowanie na realizację projektów fotowoltaicznych, wiatrowych i magazynowych w Europie. 

Izraelska spółka Econergy pozyskała finansowanie dłużne w wysokości 150 mln euro od Rivage Investment. Środki zamierza przeznaczyć na europejskie projekty OZE, które prowadzi we Włoszech, w Polsce, Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Aktywność w Europie

Niedawno izraelski producent energii wykupił od UBS Asset Management udziały we wspólnie rozwijanych włoskich projektach OZE, przejmując w pełni inwestycje o mocy około 440 MW (na etapie ukończenia). Jak zaznacza spółka, jest to istotny etap jej transformacji z dostawcy usług i dewelopera w niezależnego producenta energii.

REKLAMA

Econergy zapowiada przy okazji, że w nadchodzących tygodniach do sieci podłączona zostanie jej rumuńska farma fotowoltaiczna Parau o mocy 92 MW.

Spółka z Izraela ma swoje inwestycje także w Polsce. Łączna moc projektów w przygotowaniu ma wynosić ponad 1,6 GW. Jedną z inwestycji  Econergy na rynku polskim jest duża farma fotowoltaiczna (51 MW) w Resku, w województwie zachodnio-pomorskim. Kolejny przykładowy projekt to elektrownia fotowoltaiczna w Policku, w województwie lubuskim, która ma osiągnąć moc 13 MW. W 2023 r. Econergy podawało, że rozwija w Polsce 39 projektów.

Kredytowany rozwój

Pozyskana od Rivage Investment pożyczka ma wesprzeć dalszą realizację europejskich projektów fotowoltaicznych, wiatrowych i magazynowych Econergy, a także rozwój i budowę na głównych rynkach docelowych spółki, tj. we Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Umowa finansowania została podpisana pomiędzy Rivage Investment a Econergy International Limited UK – spółką zależną Econergy Renewable Energy Ltd.

Rivage Investment to francuska firma zarządzająca aktywami o wartości 7,7 mld euro. Specjalizuje się w finansowaniu zrównoważonej infrastruktury i podstawowych aktywów.

REKLAMA

Cieszymy się, że możemy towarzyszyć silnemu wzrostowi Econergy i pomóc sfinansować transformację firmy w ogólnoeuropejskiego niezależnego producenta energii – powiedział Hervé Besnard, dyrektor generalny Rivage Investment. – Wspieramy misję Econergy, jaką jest udział w wytwarzaniu energii i promowaniu dekarbonizacji sieci elektroenergetycznych w krajach tak różnorodnych jak Włochy, Wielka Brytania, Polska i Rumunia.

Econergy pozyskało jak dotąd finansowanie od kilku funduszy. W ciągu ostatnich dwóch lat francuski RGreen Invest zapewnił izraelskiej spółce 87,5 mln euro kapitału. Z kolei Raiffeisen Bank udzielił firmie finansowania w wysokości 60 mln euro na budowę parku fotowoltaicznego o mocy 155 MW w Ratesti w Rumunii.

Rok temu Izraelczycy informowali o pozyskaniu 150 mln euro od Phoenix Insurance na realizację rumuńskich (100 mln euro) i polskich (50 mln euro) projektów fotowoltaicznych.

Econergy zamierza stać się jednym z wiodących niezależnych producentów energii w Europie z planowanym portfelem OZE o mocy 8,5 GW. Według najnowszych zapowiedzi ponad 600 MW zostanie podłączonych w 2024 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA