Columbus zbuduje farmy fotowoltaiczne dla czeskiego giganta

Columbus zbuduje farmy fotowoltaiczne dla czeskiego giganta
Michał Gondek, Columbus Energy

Ostatnio Columbus Energy wygrał duży przetarg na dostawę instalacji fotowoltaicznych dla Brna. Teraz polska firma pochwaliła się kolejnym osiągnięciem na rynku PV w Czechach.

Columbus Energy, będący jedną z największych polskich firm fotowoltaicznych, wszedł na rynek fotowoltaiczny w Czechach w połowie 2022 r., obejmując 52 proc. udziałów w spółce Columbus Energy a.s. Strategia Columbusa zakładała wejście na czeski rynek z ofertą nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale także pomp ciepła, magazynów energii i ładowarek do samochodów elektrycznych.

We wrześniu zeszłego roku Columbus wzmocnił swoją pozycję w Czechach, nabywając 100 proc. udziałów w spółce Taurean s.r.o., która miała 36 proc. udziałów w Columbus Energy a.s. (podobny ruch polska firma wykonała w przypadku powołanej wcześniej w Słowacji spółki Columbus Energy Slovensko s.r.o., w której również udziałowcem był Taurean).

REKLAMA

Niedawno czeska spółka Columbusa wygrała przetarg na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków w Brnie. Firma znalazła się w gronie trzech wybranych podmiotów spośród uczestników, którzy zgłosili się do przetargu ogłoszonego przez władze miasta. Całkowita wartość inwestycji w fotowoltaikę zaplanowanych przez Brno wynosi 2,2 mld czeskich koron, czyli niemal 390 mln zł.

Możliwe dostawy dla czeskiego koncernu energetycznego

Teraz firma kierowana przez Dawida Zielińskiego pochwaliła się sukcesem w kolejnym prestiżowym przetargu w Czechach, który został zorganizowany przez czeski państwowy CEZ – jeden z największych koncernów energetycznych w Europie. Columbus został zakwalifikowany jako jeden z dostawców farm fotowoltaicznych dla czeskiego potentata.

REKLAMA

Dzięki temu osiągnięciu Columbus będzie miał możliwość uczestniczenia w przetargach w wąskiej grupie dostawców, oferując kompleksowe usługi obejmujące projektowanie, dostarczenie materiałów, budowę oraz elektryfikację farm fotowoltaicznych – komentuje Michał Gondek, wiceprezes Columbus Energy.

Obecnie w portfelu CEZ jest 13 farm fotowoltaicznych o mocy 130 MW. Są one zlokalizowane na terenie Czech i Bułgarii. Największa elektrownia fotowoltaiczna CEZ znajduje się w miejscowości Ralsko w północnej części Czech. Jej mocy wynosi 55,7 MW.

Większość elektrowni fotowoltaicznych będących własnością CEZ została uruchomiona w latach 2009-2010, kiedy w Czechach funkcjonował wyjątkowo atrakcyjny system taryfy gwarantowanej.

Budowa kolejnych elektrowni fotowoltaicznych wpisuje się w cel czeskiej grupy energetycznej, którym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.