PGB rozbuduje dwie biogazownie rolnicze

PGB rozbuduje dwie biogazownie rolnicze
Polska Grupa Biogazowa

Firma MDI Energia pełniąca rolę generalnego wykonawcy w inwestycjach biogazowych realizowanych przez Polską Grupę Biogazową poinformowała o podpisaniu umów na rozbudowę dwóch biogazowni rolniczych należących do PGB.

Pierwsza umowa, o której poinformowała MDI  Energia, dotyczy rozbudowy elektrociepłowni na biogaz rolniczy w miejscowości Tończa w gminie Liw do mocy 1,5 MW w ramach projektu „Elektrociepłownia na biogaz o mocy elektrycznej 0,5 MW w gminie Liw”.

Termin realizacji umowy upływa 30 czerwca br., a MDI Energia otrzyma wynagrodzenie w wysokości 3,2 mln zł.

REKLAMA

Biogazownia w Tończy została uruchomiona w 2015 roku. Jej moc obecnie wynosi 0,999 MWe oraz 1,1 MWt. Roczna produkcja energii elektrycznej sięga 8 348 MWh.

Druga umowa dotyczy rozbudowy elektrociepłowni na biogaz rolniczy w miejscowości Gorajec w gminie Cieszanów do mocy 1,5 MW w ramach projektu „Elektrociepłownia na biogaz o mocy elektrycznej 0,5 MW w gminie Cieszanów”.

Biogazownia w Gorajecu została uruchomiona również w roku 2015 i posiada takie same parametry jak biogazownia w Tończy.

W tym przypadku MDI Energia ma czas na ukończenie prac również do 30 czerwca  br. i zarobi 3,61 mln zł.

REKLAMA

Obecnie Polska Grupa Biogazowa SA eksploatuje 7 biogazowni rolniczych i prowadzi 40 inwestycji.

Pod koniec 2019 roku MDI Energia rozpoczęła realizację pierwszych kontraktów biogazowych z zakontraktowanych 30 biogazowni dla Polskiej Grupy Biogazowej SA. 

Obecnie MDI Energia przygotowuje się ponadto do realizacji kolejnych projektów fotowoltaicznych – w tym zakontraktowanej w ubiegłym roku budowy farmy wiatrowej Sompolno o mocy 37,5 MW. Wartość umowy podpisanej z deweloperem VisaVento Bau sp. z o.o. wynosi 29 mln zł.

Przychody netto ze sprzedaży usług, towarów i materiałów MDI Energia w 2019 roku wyniosły 179,5 mln zł w porównaniu do przychodów na poziomie 137,2 mln zł odnotowanych rok wcześniej.

Mimo niższej rentowności spółka wygenerowała w 2019 roku 4,369 mln zł zysku brutto, co było wynikiem lepszym od 2018 roku, w którym zysk brutto osiągnął wartość 3,813 mln zł. Natomiast zysk netto w 2019 roku w wysokości 127 tys. zł był niższy od zysku netto w 2018, który zamknął się kwotą 1,279 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.