Wszystko o ogrzewaniu domu pelletem

Wszystko co chcieliście wiedzieć o ogrzewaniu domu pelletem

W polskich warunkach klimatycznych ogrzewanie stanowi największą część kosztów utrzymania własnego domu. Szukanie oszczędności warto zatem zacząć od wyboru ekonomicznie korzystnego sposobu ogrzewania domu. Ekologiczne rozwiązania wciąż kojarzą się z wysokimi kosztami i brakiem wygody – niesłusznie. Istnieją bowiem paliwa nowoczesne, a przy tym tanie.

Oszczędne ogrzewanie

REKLAMA

Według najnowszych danych GUS Polacy coraz częściej rezygnują z pośrednictwa deweloperów i decydują się na samodzielną budowę własnego domu. Budownictwo indywidualne, przeznaczone na własny użytek stanowiło prawie 50% mieszkań, których budowa rozpoczęła się w I kwartale 2014 roku. Wybranie odpowiedniego systemu ogrzewania jest kluczowe dla domowego budżetu i umożliwia długoterminowe oszczędności. Ogrzewanie domu energią z biomasy może zredukować koszty nawet o 50% w stosunku do ogrzewania olejowego. Stanowi również atrakcyjną alternatywę dla systemu gazowego czy tradycyjnych systemów opartych na węglu czy innych paliwach kopalnych.

Dlaczego warto wybrać biomasę? 

Biomasa generuje podczas spalania o wiele niższą emisję dwutlenku siarki niż na przykład spalanie węgla. Ponadto bilans dwutlenku węgla jest równy zeru –  powstaje go tyle, ile wcześniej spalane rośliny zużyły w procesie fotosyntezy. Biomasą najpowszechniej stosowaną jako paliwo do kotłów jest drewno i jego odpady, ale także słoma, pellet i specjalnie uprawiane rośliny energetyczne. Pellet ma jednak nad drewnem przewagę w kilku kluczowych kwestiach. Niewielkie rozmiary granulatu umożliwiają łatwe dozowanie i wykorzystanie w piecach automatycznych podajników. Co ważniejsze jednak pellet, spalając się niemal w całości, ma wyższą niż drewno wartość opałową, a powstały popiół można wykorzystać jako nawóz mineralny.

– Oczywiście, żeby w pełni korzystać z korzyści jakie daje ogrzewanie domu kotłem lub kominkiem na pellet, trzeba stosować paliwo dobrej jakości. Biomasy gorszej jakości będziemy potrzebować dużo więcej niż certyfikowanego pelletu. Ponadto paliwo, które nie spełnia określonych standardów może powodować problemy z funkcjonowaniem sprzętu, generując dla użytkownika dodatkowe koszty. Warto więc zwrócić uwagę, czy producent u którego zaopatrujemy się w opał legitymuje się certyfikatem potwierdzającym jakość jego produktu. – radzi Przemysław Bieńkowski Wiceprezes Zarządu firmy Stelmet.

Bogata oferta urządzeń

Oferta polskich producentów obejmuje przeszło 800 urządzeń grzewczych, wykorzystujących biopaliwa stałe i biomasę o bardzo zróżnicowanej mocy, stylistyce i wymiarach. Kominki i piece napędzane biomasą estetycznie konkurują z urządzeniami na drewno, ale są znacznie bardziej nowoczesne.  Podłączenie do sieci elektrycznej umożliwia automatyczne sterowane, zapewniając niemożliwą do uzyskania w tradycyjnych piecach i wkładach precyzyjną kontrolę spalania i wysoką sprawność. Kominki na pellet są w pełni skomputeryzowane, umożliwiają programowanie rozpalania, wyłączania oraz cykli pracy pieca na cały tydzień. Są również wyposażone w termostat elektroniczny, a mogą również zostać sprzęgnięte z termostatem pokojowym.

REKLAMA

Polskie urządzenia na biomasę cieszą się nie tylko coraz większym zainteresowaniem w kraju, gdzie w roku 2013 sprzedano 16 tysięcy sztuk, ale również za granicą. Polscy producenci eksportują prawie ¼ swoich urządzeń min. do Czech, Litwy, Bułgarii, Ukrainy oraz Mołdawii.

Przygotowanie kotłowni

Projektując swój dom, niezależnie od systemu ogrzewania, warto zadbać o odpowiednie rozmiary kotłowni, gdyż sprzęt ze zbiornikiem paliwa i zasobnikiem może zająć sporo miejsca. Należy pamiętać o uwzględnieniu średnicy i wysokości komina. Jednak mnogość produktów sprawia, że  odpowiednie rozwiązania znajdą także ci, którzy do dyspozycji mają jedynie pomieszczenie o nietypowych wymiarach. Najważniejsze, aby w pomieszczeniu, w którym zamierzamy zainstalować piec, zapewnić odpowiednią wentylację. Praca kotła będzie wtedy jeszcze bardziej ekonomiczna. Dla absolutnie największej możliwej wydajności można zainstalować sondę lambda, która kontrolując poziomu tlenu w spalinach, automatycznie dostosowuje pracę wentylatora do aktualnych warunków w pomieszczeniu i na zewnątrz.

 Decydując się na instalację kominka na pellet, dobrze jest wygospodarować dodatkowe pomieszczenie na opał, co umożliwi zakup większej ilości biomasy w czasie, gdy jego cena jest najniższa.

Wybór mocy kotła

Ważne jest również odpowiednie dobranie mocy kotła do wielkości powierzchni domu. Do ogrzewania dobrze ocieplonego domu wystarczą już kotły kilkuwatowe. Przez większość sezonu grzewczego kominek powinien pracować z mocą nominalną, mniejszą od maksymalnej, która jest również najbardziej korzystna pod względem ekonomicznym i ekologicznym – z danej porcji paliwa uzyskać można wtedy najwięcej energii, zużycie pelletu jest mniejsze, a do atmosfery trafi mniej zanieczyszczeń. Zainstalowanie kotła o większej mocy ma sens, jeśli oprócz ogrzewania domu, pelletem chcemy również podgrzewać wodę.

Prosta instalacja

Piec na biomasę bardzo łatwo zainstalować. Najważniejsze to pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, izolacji rury spalinowej i uszczelnieniu sylikonem. Piec stawia się na podłodze, dlatego jeśli jest drewniana warto ją osłonić. Dym najlepiej odprowadzić z pomieszczenia przez stalowy pionowy przewód. W obudowie pieca standardowo zainstalowany jest wyciąg dymu, który wymusza i reguluje ciąg w zależności od trybu pracy.

Biomasa stanowi rozsądną alternatywę dla każdego, kto ceni sobie nowoczesność i wygodę, a komu zależy również na ekonomicznym gospodarowaniu, niskim koszcie eksploatacji i ekologicznych rozwiązaniach. 

Stelmet