REKLAMA
 
REKLAMA

Dofinansowanie na kotłownię na biomasę w ciepłowni miejskiej

Dofinansowanie na kotłownię na biomasę w ciepłowni miejskiej
Fot. NFOŚiGW

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Radomsku podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) umowę na dofinansowanie nowej inwestycji. Fundusz przeznaczy na nią ponad 45 mln zł.

Projekt Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku zakłada budowę ciepłowni miejskiej wyposażonej w kocioł wodny o mocy 12,5 MWt zasilany biomasą. W zakres inwestycji wchodzą także: budowa układu pompowo-kolektorowego i systemu oczyszczania spalin, modernizacja stacji uzdatniania wody, montaż automatyki, kolektorów i rurociągów ciepłowniczych oraz przyłącze zewnętrzne.

Inwestycja w ekologiczne źródło ciepła to sposób na ograniczenie smogu i oszczędność na kosztach produkcji energii. Roczna ilość energii cieplnej wytworzonej ze źródeł odnawialnych w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Radomsku ma osiągnąć 236 518 MWh, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o 25 716,32 Mg rocznie.

REKLAMA

45 mln zł dofinansowania

W energię cieplną ze źródeł OZE Radomsko zainwestuje ponad 45 mln zł ze środków NFOŚiGW. Całkowity koszt ciepłowni miejskiej szacuje się na ponad 55,7 mln zł. W ramach programu priorytetowego Ciepłownictwo Powiatowe NFOŚiGW wesprze inwestycję kwotą ponad 22,6 mln zł w formie dotacji oraz taką samą kwotą jako pożyczką.

– Inwestycje w ciepłownictwo są kluczowe dla transformacji energetycznej naszego kraju – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. – W wyniku realizacji przedsięwzięcia zwiększy się udział ciepła i energii elektrycznej wytworzonej z OZE przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystania kotłów węglowych – nowa instalacja będzie podstawowym źródłem ciepła dla mieszkańców Radomska.

REKLAMA

NFOŚiGW wspiera transformację miejskiego ciepłownictwa

NFOŚiGW dofinansowywał już inwestycje związane z rozbudową, modernizacją i transformacją miejskiego ciepłownictwa, w tym budowę kotła na biomasę w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Piszu. Uruchomiony tam kocioł ma moc 5 MW i jest opalany biomasą w postaci zrębki drzewnej. Na ten projekt o wartości ponad 24,9 mln zł Pisz otrzymał z NFOŚiGW nieco ponad 10 mln zł dotacji i również ponad 10 mln zł pożyczki.

Niedawno NFOŚiGW przekazał także dotację na rozbudowę systemu geotermalnego na Podhalu. Beneficjentem dotacji w wysokości 52 mln zł jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA. Spółka przeznaczy środki z NFOŚiGW na rozbudowę systemu geotermalnego Bańska PGP-7, montaż wymienników ciepła oraz budowę przyłączy i sieci ciepłowniczych. Termin zakończenia tego projektu przewidziano na koniec marca 2026 r.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA