Polski rynek biogazowni ma potencjał, ale potrzebne stabilne prawo

{więcej}O potencjale polskiego rynku biogazowego przekonywali podczsa konferencji „Biogaz przyszłością Europy”, która odbyła się we wtorek w Katowicach, przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, który uczestniczył w międzynarodowym projekcie mającym na celu wskazanie możliwości rozwoju rynku biogazowego. 

Jak podkreślili cytowani przez Polską Agencję Prasową naukowcy z GIG, polski rynek biogazowy nie rozwija się obecnie tak szybko, jak zakładano jeszcze kilka lat temu, a problemem jest brak jasnych regulacji, który jest spowodowany m.in. nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, ustalającej zasady wsparcia dla energii z takich źródeł.

REKLAMA

Główny Instytut Górnictwa brał udział w realizacji projektu Zrównoważony i Innowacyjny Europejski Sektor Biogazu (Sustainable and Innovative European Biogas Environmen – SEBE), którgo celem jest wskazanie możliwości rozwoju sektora biogazowego w Europie. Obok katowickiego Instytutu, w projekt, który był realizowany przez trz lata i którego budżet wyniósł 3 mln €, brały udział także instytucje naukowe z Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Włoch.

REKLAMA

– Gdy trzy lata temu zaczynaliśmy nasz projekt, w Polsce było zaledwie sześć instalacji biogazu rolniczego; dziś mamy 33 – wciąż wielokrotnie mniej, niż w Niemczech czy Austrii, ale widać stopniowy wzrost. Potencjał w rolnictwie jest olbrzymi. Rozwój stanie się bardziej dynamiczny, gdy wdrożone zostaną bardziej odważne instrumenty wsparcia finansowego w tej dziedzinie – PAP cytuje dr Alinę Rejman-Burzyńską z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach.

Podczas konferencji efekty projektu zaprezentowano możliwości opracowanej w naszym kraju technologii Electra, która ma umożliwiać budowę biogazowni w cenie nieprzekraczającej 4 mln € na 1 MW zainstalowanej mocy i gwarantować zwrot z inwestycji nieobjętej jakimkolwiek systemem wsparcia w okresie 5-6 lat. 
gramwzielone.pl