Spore oszczędności dzięki monitoringowi zużycia energii w Krakowie

Spore oszczędności dzięki monitoringowi zużycia energii w Krakowie
Fot. Kari Söderholm, flickr cc

PGE Energia Ciepła prowadzi pilotażowy projekt mający na celu monitoring zużycia energii w ponad 600 budynkach na terenie Krakowa. W ubiegłym roku łączny koszt zużycia mediów w monitorowanych budynkach spadł o niemal 700 tys. zł w stosunku do 2017 r.

Wdrożony w 646 budynkach w Krakowie monitoring zużycia energii, prowadzony z użyciem systemu  Energy Lab, zbiera dane na temat poziomu zużywanych mediów i umożliwia racjonalne planowanie przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej.

Jak tłumaczy PGE Energia Ciepła, system Energy Lab jest oparty na „pętli samodoskonalącej”. Przetwarza i analizuje dane o zużyciu mediów, wizualizuje obiekty w przestrzeni, poddaje je wielokryterialnej ocenie i w konsekwencji rekomenduje konkretne działania w danym obiekcie lub grupie obiektów. Kluczowym elementem systemu jest generowanie kwartalnych raportów.

REKLAMA

System Energy Lab, opracowany przez specjalistów z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie, dowodzi, że monitorowanie i optymalizacja systemów technicznych wewnątrz budynków może przynieść realne oszczędności. Oznacza to, że podnoszenie wydajności energetycznej nie zawsze musi wiązać się z przeznaczeniem dużego budżetu inwestycyjnego na termomodernizację budynków – komentuje Mariusz Michałek, dyrektor elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

REKLAMA

Jak podkreśla Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa, wdrożony w 2017 roku system monitorowania zużycia mediów w gminnych budynkach użyteczności publicznej daje informacje umożliwiające ocenę stanu technicznego budynków i sposobu ich eksploatacji.

Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa, podkreśla, że monitorowanie zużycia mediów energetycznych ma być punktem wyjścia do planowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych i poprawiających efektywność energetyczną

– Jako przykład praktycznego wykorzystania zebranych danych podam analizę warunków zakupowych energii elektrycznej (optymalizacja taryf, weryfikacja mocy zamówionej i liczby układów pomiarowych, rozwiązania dla kompensacji mocy biernej), która wskazała nisko kosztowe działania przynoszące oszczędności na poziomie 1,5 mln zł rocznie. System posłuży nam również do monitorowanie trwałości efektów zastosowanych rozwiązań – wylicza przedstawiciel krakowskiego magistratu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o