Rekordowy wzrost sprzedaży pomp ciepła w Europie. Polska liderem

Rekordowy wzrost sprzedaży pomp ciepła w Europie. Polska liderem
Green Mark/flicr cc

Jak wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, w ubiegłym roku w Europie sprzedaż pomp ciepła wzrosła o 34 proc. Liderem okazała się Polska, w której nastąpił aż 87-procentowy wzrost sprzedaży. Pompy ciepła w ubiegłym roku pokryły około 14 proc. zapotrzebowania na ciepło w budynkach na terenie Unii Europejskiej.

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (European Heat Pump Association, EPHA) poinformowało, że w ubiegłym roku w 21 krajach europejskich sprzedano w sumie 2,18 mln pomp ciepła – to prawie 560 tys. więcej niż w 2020 roku.

Przejście na zrównoważone ogrzewanie

REKLAMA

W Europie na koniec 2021 roku zainstalowanych było łącznie 16,98 mln pomp ciepła, które pokrywały około 14 proc. zapotrzebowania rynku grzewczego (EHPA szacuje taki udział, przyjmując, że w krajach UE-28 znajduje się od 120 do 150 mln budynków mieszkalnych i biurowych).

Rekordowy wzrost sektora pomp ciepła w 2021 roku jest wynikiem poważnego podejścia do zrównoważonego ogrzewania w Europie. Wynika z kilku przyczyn: polityki UE, skłaniającej rządy do dekarbonizacji sektora budowlanego, postępu w technologii pomp ciepła oraz pandemii, która pomogła wielu obywatelom uświadomić sobie, że muszą zmodernizować swoje domy – komentuje Thomas Nowak, sekretarz generalny EPHA.

W ostatnim czasie straszliwa wojna toczona przez Rosję z Ukrainą pokazała szaleństwo naszego uzależnienia od importu paliw kopalnych do ogrzewania – dodaje Nowak.

Według danych EPHA pompy ciepła zainstalowane obecnie w UE pozwalają uniknąć emisji ponad 44 mln ton CO2 – jest to nieco więcej niż roczna emisja dwutlenku węgla w Irlandii.

Wszędzie wzrosty

Ze statystyk EPHA wynika, że w Europie w ubiegłym roku wszystkie krajowe rynki pomp ciepła odnotowały wyraźny wzrost, chociaż niektóre mają znacznie wyższą sprzedaż niż inne. 

Do liderów należy Polska, w której nastąpił aż 87-procentowy wzrost sprzedaży. W Irlandii w ubiegłym roku sprzedano 69 proc. pomp więcej niż w 2020 roku, we Włoszech wzrost kształtował się na poziomie 63 proc., na Słowacji wyniósł 42 proc. W Norwegii i Francji sprzedaż pomp ciepła wzrosła o 36 proc., a w Niemczech o 28 proc.  

Za połowę rocznej sprzedaży pomp ciepła w Europie odpowiadały trzy kraje: Francja, Niemcy i Włochy.

Największe bezwzględne wzrosty w porównaniu z danymi z 2020 roku osiągnięto we Włoszech. Sprzedano tam 150 tys. pomp więcej niż w 2020 roku, co – jak szacuje EPHA – jest wyraźnym efektem korzystnych mechanizmów wsparcia i atrakcyjnych dotacji.

Zapanować nad sukcesem

Jak zauważa Jozefien Vanbecelaere, szef ds. UE w EPHA, liczby dotyczące sprzedaży pomp ciepła na terenie Unii Europejskiej mogą wzrosnąć jeszcze bardziej w przyszłym roku z uwagi na konieczność odejścia od rosyjskiego gazu, uwzględnioną w planie REPowerEU.

REKLAMA

Zauważamy jednak ograniczenia w dostawach komponentów, które mogą osłabić wzrost. W tym obszarze widzimy potrzebę unijnego planu działania na rzecz przyspieszenia rozwoju rynku pomp ciepła w taki sposób, aby zapewnić płynny wzrost i uniknąć wąskich gardeł w dostawach części – dodaje Vanbecelaere.

Zdaniem Małgorzaty Smuczyńskiej, wiceprezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), największym obecnie wyzwaniem, przed którym stoi branża, jest zapanowanie nad sukcesem, który odniosła.

Aktualnie technologia pomp ciepła jest w pełni rozpoznawalna w Europie, uznana jako najlepsza dostępna technologia (tzw. BAT – Best Available Technology) do ogrzewania i chłodzenia budynków, którą musimy wspierać, chcąc osiągnąć neutralność klimatyczną, walcząc jednocześnie z wywołanym nagle w wyniku napaści Rosji na Ukrainę kryzysem energetycznym  – komentuje Smuczyńska. 

Co dalej?

Specjaliści z branży szacują, że w przypadku braku zakłóceń i politycznych barier rozwoju tego rynku, możliwy jest dwucyfrowy wzrost sprzedaży pomp ciepła rok do roku. Oznacza to, że możliwe jest osiągnięcie zasobu ponad 53 milionów pracujących instalacji z pompami ciepła do 2030 r.

Źródło: EPHA

Z przygotowanego przez PORT PC możliwego scenariusza rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce – już po wynikach sprzedaży osiągniętych w pierwszym kwartale 2022 r. wykazujących wzrost rynku pomp ciepła o 66 proc. – można zauważyć, że ten scenariusz rozwoju jest realny, co przy odpowiedniej legislacji i wsparciu może przyczynić się do znaczącego zmniejszenia zależności Polski i Europy od rosyjskiego gazu.

Źródło: PORT PC


Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.