Nowe niemieckie przepisy gwarantują dofinansowanie zakupu pompy ciepła

Nowe niemieckie przepisy gwarantują dofinansowanie zakupu pompy ciepła
Viessman

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2023 roku w Niemczech, mają wesprzeć wdrażanie ekologicznego ogrzewania. Każdy, kto w nadchodzącym roku zastąpi olejowy lub gazowy system grzewczy pompą ciepła, może otrzymać do 40 proc. dofinansowania od państwa.

Od 2023 roku podstawowa dotacja na instalację pompy ciepła wyniesie w Niemczech 25 proc. Jeśli właściciel domu zdecyduje się wymienić system grzewczy, który nadal działa (taki jak ogrzewanie olejowe, węglowe lub nocne ogrzewanie akumulacyjne) na nową pompę ciepła, otrzyma dodatkową dotację w wysokości 10 proc. poniesionych kosztów. To samo dotyczy wymiany ogrzewania gazowego, jeśli zostało oddane do użytku co najmniej 20 lat temu.

Ziarnko do ziarnka

REKLAMA

Dodatkowe dofinansowanie, które wcześniej było przyznawane tylko w przypadku wymiany starych, nieefektywnych systemów grzewczych na pompy ciepła wykorzystujące jako źródło ciepła energię geotermalną, ścieki lub wody gruntowe, zgodnie z nowymi przepisami będzie przyznane na zakup pomp ciepła wykorzystujących naturalne czynniki chłodnicze, takie jak na przykład propan. W tym przypadku dofinansowanie zwiększy się o dodatkowe 5 proc.

W sumie potencjalny inwestor może otrzymać do 40 proc. dofinansowania. Dotacja jest jednak ograniczona do 60 tys. euro na jednostkę mieszkalną.

REKLAMA

Naturalne czynniki chłodnicze

Od 2028 roku finansowane będą tylko pompy ciepła wykorzystujące naturalne czynniki chłodnicze. Jednak rząd niemiecki zainicjował również otwarte negocjacje w sprawie nowego rozporządzenia, które mogłoby obejmować – w roli czynnika chłodniczego – częściowo fluorowane węglowodory. W zależności od wyniku konsultacji mogą więc jeszcze nastąpić zmiany w promowaniu wykorzystania pomp ciepła z propanem.

Kolejnym warunkiem finansowania jest minimalny współczynnik wydajności (COP) na poziomie 2,7, a od 2024 roku – do 3,0 COP. Federalne Stowarzyszenie Pomp Ciepła stwierdziło, że istnieją projekty, w których takich rocznych wskaźników wydajności nie można osiągnąć bez dodatkowych środków, takich jak wymiana instalacji grzewczej lub ocieplenie budynku.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.